Profesor dr hab. Aneta Koceva-Chyła jest absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego. W 1969 r. ukończyła studia magisterskie na kierunku biologia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UŁ (specjalność: biologia molekularna), a następnie rozpoczęła studia doktoranckie na tym samym wydziale. W latach 1973–1976 była zatrudniona na stanowisku asystenta i starszego asystenta na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi, a w latach 1976–2017 była pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Łódzkiego, zajmując kolejno stanowiska: pracownika naukowo-badawczego, adiunkta, starszego wykładowcy, profesora nadzwyczajnego i profesora zwyczajnego. Od 1986 do 1987 roku jako stypendystka rządu USA, w ramach bilateralnej współpracy naukowej USA-Polska w dziedzinie badań nad rakiem, była zatrudniona na stanowisku senior research associate w Narodowym Instytucie Raka (National Cancer Institute) Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health) w Bethesda w Stanach Zjednoczonych. Stopień doktora nauk przyrodniczych uzyskała w 1977 r., stopień doktora habilitowanego w 2008 r., a tytuł naukowy profesora nauk przyrodniczych – w 2015 r. 

Zainteresowania naukowe Pani Profesor dotyczą istotnych zagadnień związanych z radioterapią i chemioterapią nowotworów. Jej badania skoncentrowane są głównie na: 1) poznaniu molekularnych mechanizmów różnej wrażliwości komórek prawidłowych i komórek z uszkodzeniami genetycznymi (zespół Downa) na promieniowanie jonizujące (indukowanie oraz naprawa uszkodzeń DNA i chromatyny); 2) odpowiedzi komórek prawidłowych i nowotworowych na działanie leków przeciwnowotworowych z grupy pochodnych antrachinonowych i taksanów; 3) redukcji cytotoksyczności tych leków wobec komórek prawidłowych poprzez premedykację modulatorami antyoksydacyjnymi; 4) zwiększeniu selektywności przeciwnowotworowego działania chemoterapeutyków i redukcji ich cytotoksyczności poprzez stosowanie nowej generacji funkcjonalizowanych nanonośników nacelowanych na komórki nowotworowe; 5) poszukiwaniu nowych związków chemicznych o aktywności przeciwnowotworowej. Badania te realizowano we współpracy z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowo-badawczymi w ramach umów o bezpośredniej współpracy, grantów finansowanych centralnie oraz grantów finansowanych przez NCN. Badania mają zarówno aspekt poznawczy, jak i aplikacyjny, gdyż opracowanie nowych leków przeciwnowotworowych oraz efektywnych nośników dla ich wybiórczego transportu do komórek nowotworowych stanowi jeden z priorytetowych kierunków onkologii klinicznej i doświadczalnej. 

Dorobek naukowy prof. dr hab. Anety Kocevy-Chyły obejmuje ponad 200 opublikowanych pozycji (autorstwo bądź współautorstwo: publikacje oryginalne i przeglądowe w czasopismach krajowych oraz czasopismach i monografiach zagranicznych, rozdziały w podręcznikach akademickich, recenzowane abstrakty prac eksperymentalnych prezentowanych na kongresach, zjazdach, sympozjach, konferencjach zagranicznych i krajowych, opublikowane w czasopismach z listy Journal Citation Reports i spoza tej listy oraz w materiałach konferencyjnych). 

Profesor Koceva-Chyła uczestniczyła z dużym zaangażowaniem w wielu ważnych projektach i formach działalności dydaktyczno-wychowawczej i organizacyjnej Uniwersytetu Łódzkiego oraz w akcjach promocyjnych Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Była współzałożycielką pierwszej Pracowni Kultur Tkankowych na Uniwersytecie Łódzkim (1983), której powstanie w Instytucie Biofizyki zainicjowało nowe kierunki badań molekularnych i genetycznych na hodowlach prawidłowych i patologicznych komórek ludzkich in vitro. Aneta Koceva-Chyła sprawowała szereg funkcji kierowniczych: dyrektora Instytutu Biofizyki (2008–2016, dwie kadencje), kierownika Pracowni Kultur Tkankowych (2008–2012), kierownika Katedry Termobiologii (2012–2013), kierownika Katedry Biofizyki Medycznej (2014–2016). Z jej inicjatywy profil naukowy Katedry Termobiologii został zmieniony, a nazwę zmieniono na Katedrę Biofizyki Medycznej. Pani Profesor była członkiem Wydziałowej Komisji Dydaktycznej, Komisji ds. Jakości Kształcenia, Rady Programowej i Komisji Rekrutacyjnej Studiów Doktoranckich Biochemiczno-Biofizycznych oraz Komisji Biochemiczno-Biofizycznej ds. Stopni i Tytułów Naukowych na Wydziale BiOŚ UŁ. Uczestniczyła w posiedzeniach Rady Biznesu na tym wydziale. W latach dziewięćdziesiątych była członkiem Komisji Rewizyjnej Związku Zawodowego „Solidarność” na Uniwersytecie Łódzkim.

Pani Profesor prowadziła szeroki zakres zajęć dydaktycznych dla studentów medycyny i stomatologii na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi oraz dla studentów kilku kierunków i specjalności na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ (ćwiczenia, seminaria w języku angielskim, seminaria licencjackie, magisterskie i doktorskie, wykłady w języku polskim i angielskim). Jej zajęcia były wysoko oceniane przez słuchaczy, od których otrzymała również dwukrotną nominację do tytułu Wykładowcy Roku (2010, 2011). W 2013 r. otrzymała certyfikat uznania z Polsko-Amerykańskiego Centrum Zarządzania UŁ za przygotowanie wykładów i warsztatów z biologii dla uczniów szkół województwa łódzkiego, uczestniczących w realizowanym przez Uniwersytet Łódzki i partnera ponadnarodowego Arlington Public Schools USA programie rozwojowym Zawód – Kariera – Sukces. Była opiekunem kilkudziesięciu prac licencjackich i magisterskich oraz promotorem pięciu prac doktorskich, z których cztery otrzymały wyróżnienie, a dwie – Nagrodę Naukową II stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2014, dr Karolina Matczak) oraz Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego (2021, dr Kamil Durka).

Aneta Koceva-Chyła była w latach osiemdziesiątych opiekunem naukowym grup studentów zagranicznych z uniwersytetów w Jena (Niemcy) i Tbilisi (Gruzja) w ramach wymiany i letnich praktyk studentów obu uczelni (wygłoszenie wykładów, prowadzenie zajęć eksperymentalnych). Ponadto była opiekunem stażu studentki z Japonii w Katedrze Termobiologii w ramach programu IAESTE (2009) oraz studenta II roku studiów magisterskich o specjalności biofizyka medyczna i bioinformatyka w ramach projektu VENTURE przyznanego przez Fundację Nauki Polskiej (2011–2012). Uczestniczyła w wielu komisjach przewodów doktorskich i habilitacyjnych w charakterze przewodniczącej, promotora i recenzenta. Brała aktywny udział w opracowaniu programów nauczania dla specjalności biofizyka oraz biofizyka medyczna i bioinformatyka na kierunku biologia. Jako dyrektor Instytutu Biofizyki koordynowała i nadzorowała zajęcia dydaktyczne oraz prace dyplomowe (licencjackie i magisterskie) prowadzone przez pracowników Instytutu. 

Profesor dr hab. A. Koceva-Chyła wykazywała też duże zaangażowanie w działalność towarzystw naukowych oraz organizowanie konferencji, sympozjów i zjazdów naukowych na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Jest wieloletnim członkiem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego (od 1978 r.), Polskiego Towarzystwa Biofizycznego (od 1972 r.), European Biophysical Societies Association (EBSA) (od 2000 r.). W okresie 1994–2000 była członkiem Society for Free Radical Research-Europe (SFRR-E). Trzykrotnie brała udział w pracach Komitetów Organizacyjnych cyklicznych międzynarodowych sympozjów „Free Radicals in Biology and Medicine”, organizowanych przez Instytut Biofizyki UŁ na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi w latach 1994, 1996 i 1998. W Polskim Towarzystwie Biofizycznym przez kilka kadencji pełniła funkcję sekretarza Oddziału Łódzkiego (1993–1996), sekretarza Zarządu Głównego (2004–2010), przewodniczącej Oddziału Łódzkiego (2011–2017).

Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną na rzecz Uniwersytetu Łódzkiego Pani Profesor została uhonorowana przez Rektora UŁ nagrodami zespołowymi za osiągnięcia naukowe i publikacyjne (1981, 1987, 1992, 2001, 2003, 2007, 2011, 2015, 2017), indywidualną nagrodą za całokształt dorobku, obejmującego osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne (2015) oraz nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2006 r. za współautorstwo wielokrotnie wznawianego podręcznika akademickiego Biofizyka. Wybrane zagadnienia wraz z ćwiczeniami (Warszawa 2005). W 1992 r. została wyróżniona nagrodą dydaktyczną Rektora UŁ za Ćwiczenia z podstaw fizyki i biofizyki dla biologów (Łódź 1991). W roku 2015 otrzymała List Gratulacyjny od Prezydenta Miasta Lodzi. Ponadto została uhonorowana licznymi odznaczeniami uniwersyteckimi i państwowymi, m.in. Złotą Odznaką Uniwersytetu Łódzkiego (1998), Srebrnym Krzyżem Zasługi (2007), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2011), Złotym Medalem za Długoletnią Służbę (2015), Medalem „Uniwersytet Łódzki w Służbie Społeczeństwu i Nauce” (2017).