Prof. dr hab. Barbara Różalska całą swoją aktywność zawodową związała z Uniwersytetem Łódzkim, przyczyniając się do rozwoju tej uczelni, życia akademickiego w Łodzi, nauki w Polsce i promowania jej osiągnięć na świecie. Pracę w Uniwersytecie Łódzkim rozpoczęła w 1971 r. Po uzyskaniu dyplomu magistra biologii zdobyła kolejno stopnie doktora i doktora habilitowanego, specjalizując się w mikrobiologii, a następnie tytuł profesora nauk przyrodniczych. Swoją aktywność naukową i dydaktyczną związała z Instytutem Mikrobiologii (obecnie Instytut Mikrobiologii, Biotechnologii i Immunologii), w którym przez wiele lat kierowała Zakładem (później Pracownią) Biologii Zakażeń w Katedrze Immunologii i Biologii Infekcyjnej. 


Osiągnięcia naukowe prof. Różalskiej wpisały się na trwałe w rozwój mikrobiologii w Polsce. Po odbyciu stażu naukowego w Uniwersytecie Medycznym w Lund, w Szwecji (w latach 1992–1993), rozpoczęła w rodzimej jednostce badania nad tworzeniem biofilmu wytwarzanego przez gronkowca złocistego na biomateriałach medycznych oraz nad oceną parametrów odpowiedzi układu odpornościowego na biofilm i strategią interwencji. Badania te zaowocowały stworzeniem tzw. Łódzkiej Szkoły Badania Biofilmów Drobnoustrojów. Zainteresowanie tą tematyką było i jest kontynuowane zarówno przez członków Zespołu pod kierunkiem prof. Różalskiej, jak i przez innych pracowników Instytutu Mikrobiologii, Biotechnologii i Immunologii, którzy wytyczyli sobie niezależne ścieżki zainteresowania badawczego w tym zakresie. Dokonania Zespołu prof. Różalskiej są rozpoznawalne oraz doceniane w całej Polsce i na świecie, bowiem pozostawały i nadal mieszczą się w głównych nurtach badań światowych dotyczących fizjologii biofilmów bakteryjnych i grzybowych, a także opracowania strategii leczenia zakażeń biofilmowych, w tym z zakażeń przyrannych o takim charakterze. Od 2007 r., kiedy powołano Towarzystwo Mikrobiologii Klinicznej, prof. Różalska wraz z Zespołem była czynną uczestniczką twórczych spotkań naukowców zainteresowanych biofilmami. 


Dorobek prof. Różalskiej obejmuje autorstwo lub współautorstwo ponad stu dwudziestu prac oryginalnych, trzydziestu siedmiu artykułów przeglądowych, dwóch monografii tematycznych, trzech rozdziałów w podręcznikach do dydaktyki, a także ponad dwustu komunikatów na konferencjach naukowych. Wypromowała pięciu doktorantów. Recenzowała liczne prace doktorskie, była recenzentką w postępowaniach habilitacyjnych lub o nadanie tytułu naukowego profesora. 


Była członkinią Polskiego Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej oraz Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, Komitetu Mikrobiologii PAN w latach 2003–2006, 2007–2010, 2011–2014, a także Rady Redakcyjnej takich czasopism, jak „Postępy Mikrobiologii”, „Zakażenia”, „Medycyna Doświadczalna i Mikrobiologia”, „Polish Journal of Microbiology” oraz „Sepsis”. Ma na swoim koncie opracowanie kilku autorskich programów zajęć dydaktycznych, m.in. wykładów kursowych z zakresu mykologii lekarskiej i epidemiologii oraz zajęć praktycznych z zakresu mykologii lekarskiej.


Oprac. prof. dr hab. Magdalena Mikołajczyk-Chmiela