Prof. dr hab. Łucja Tomaszewicz studia wyższe rozpoczęła na Wydziale Ekonomicznym UŁ w 1964 r. Po dwóch latach kontynuowała kształcenie na kierunku cybernetyka ekonomiczna Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Moskiewskiego, uzyskując dyplom ekonomisty cybernetyka. W 1970 r. uzyskała staż naukowy w tej Uczelni, tam też w 1972 r. otrzymała stopień naukowy kandydata nauk (odpowiednik doktora). Od 1968 r. pracuje na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. W latach 1980-1981 jako stypendystka British Council odbyła staż naukowy w Wielkiej Brytanii na Uniwersytecie w Cambridge, a w roku 1991 ponownie w Cambridge i Uniwersytecie Warwick, gdzie prowadziła badania nad problematyką struktur powiązań gałęziowych i ich modelowania. W 1985 r. Rada Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ nadała jej stopień naukowy doktora habilitowanego. W 1994 r. uzyskała tytuł profesora. Od 1990 do 2015 r. kierowała Zakładem, a następnie Katedrą Teorii i Analiz Systemów Ekonomicznych w Instytucie Ekonometrii i Statystyki, obecnie Instytucie Ekonometrii.

Prof. dr hab. Łucja Tomaszewicz jest autorem i współautorem 8 monografii, redaktorem naukowym 3 monografii oraz autorem wielu artykułów. Dorobek naukowy Pani Profesor liczy ponad 100 pozycji. Dziedziną zainteresowań naukowych jest zastosowanie metod inputoutput w analizach ekonomicznych. Katedra Teorii i Analiz Systemów Ekonomicznych jest jedynym ośrodkiem naukowym w Polsce, którego badania koncentrują się przede wszystkim na problematyce metod i modeli input-output, a także aplikacji systemu rachunków narodowych przy użyciu tej metodologii. Wiele wyników badań Pani Profesor prezentowała na konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych, w tym na konferencjach międzynarodowej grupy naukowej INFORUM. Współpraca Katedry Teorii i Analiz Systemów Ekonomicznych z grupą INFORUM i jej twórcą – prof. C. Almonem z Uniwersytetu w Maryland – trwa nieprzerwanie od ponad 30 lat. Badania grupy INFORUM odnoszą się do konstrukcji systemu modeli input-output dla poszczególnych krajów, na podstawie których analizowane są i prognozowane szeroko rozumiane przemiany strukturalne w gospodarce światowej. Zastosowanie metod i modeli input-output w badaniach prowadzonych przez prof. dr hab. Łucję Tomaszewicz w latach 80. i 90. odnosiło się do wielu badań cząstkowych metodologicznych i empirycznych. Należą do nich prace z zakresu wpływu dyfuzji nowych technologii na rozwój gospodarczy i przemiany strukturalne oraz z zakresu zbilansowanych prognoz współczynników input-output, a także tworzenia macierzy konwersji między klasyfikacjami kategorii ekonomicznych w tablicach input-output a innymi klasyfikacjami gospodarki narodowej czy międzynarodowymi. Do tego okresu należą również prace nad wrażliwością układów gospodarczych na zmiany współczynników input-output, a zatem nad wrażliwością powiązań między gałęziami w sferze wytwarzania.

Znaczna część badań prof. dr hab. Łucji Tomaszewicz, począwszy od 1990 r., poświęcona była systematyzacji wyników prac nad konstrukcją i różnymi zastosowaniami Macierzy Rachunkowości Społecznej (SAM). Prace te wyprzedzały wprowadzenie systemu rachunków narodowych do polskiej sprawozdawczości statystycznej i były istotnym źródłem wiedzy o walorach analitycznych bilansów input-output skonstruowanych według systemu rachunków narodowych. Publikacje prof. Tomaszewicz z tego zakresu wypełniają w znacznym stopniu lukę w pojmowaniu zasad i roli rachunków narodowych oraz SAM w analizach makroekonomicznych. Badania prowadzone obecnie przez Panią Profesor koncentrują się na zastosowaniu metod input-output w analizach systemu finansowego przy wykorzystaniu rachunków finansowych systemu rachunków narodowych.

Pod kierunkiem prof. Tomaszewicz napisane zostały 4 rozprawy doktorskie. Pani Profesor sprawowała również opiekę naukową przy kilku rozprawach habilitacyjnych. Wielokrotnie recenzowała rozprawy habilitacyjne i dorobek naukowy do tytułów profesorskich. Jej uczniowie uzyskali stopnie doktora habilitowanego. 

Prof. dr hab. Łucja Tomaszewicz jest od wielu lat cenionym i wyróżniającym się nauczycielem akademickim w zakresie metod ilościowych. Prowadziła zajęcia z przedmiotów: analiza input-output, ekonometria, ekonometria stosowana, ekonometria i badania operacyjne, systemy rachunków narodowych (rachunkowości społecznej), także w językach obcych. 

Poza uczelnią Pani Profesor pełniła w latach 1993-2003 funkcję zastępcy przewodniczącego Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN, w latach późniejszych była członkiem Prezydium tego Komitetu. W okresie 1994-1997 była członkiem RADY IIAOA (International Input-Output Association), w latach 1996-1999 członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Sekcji Szkół Ekonomicznych. 

Prof. dr hab. Łucja Tomaszewicz działała i działa na rzecz poprawy jakości kształcenia. Brała czynny udział w pracach Komisji Akredytacyjnej Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych, m.in. jako ekspert dla kierunku Informatyka i Ekonometria. W latach 2005-2015 była członkiem Polskiej Komisji Akredytacyjnej, obecnie jest jej ekspertem.