Profesor dr hab. Tadeusz Grabarczyk jest uczonym związanym przez całe życie naukowe z  Uniwersytetem Łódzkim. W latach 1965–1970 studiował archeologię na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ pod kierunkiem prof. Konrada Jażdżewskiego. Już od pierwszego roku studiów brał udział w badaniach naukowych prowadzonych przez Katedrę Archeologii UŁ, w której po ukończeniu studiów rozpoczął pracę, wspinając się po szczeblach kariery – od etatu asystenta do profesora UŁ. W 2016 r. przeszedł na emeryturę, ale nadal uczestniczy w życiu naukowym Instytutu Archeologii UŁ.

Profesor Grabarczyk jest wybitnym archeologiem, wielce zasłużonym badaczem na polu archeologii okresu rzymskiego, szczególnie z terenu Pomorza Wschodniego. Dba także o promocję łódzkiej archeologii i Uniwersytetu Łódzkiego, uczestnicząc w wielu projektach badawczych i dydaktycznych na Pomorzu Gdańskim.

Drugi nurt jego zainteresowań stanowią badania kultury castro na terenie hiszpańskiej Galicji. Przez szereg lat prowadził tam badania terenowe, a obecnie wykłada na uniwersytetach w Ourense i Santiago de Compostela. Jest tam również ambasadorem łódzkiej archeologii i Uniwersytetu Łódzkiego.

Ponadto prof. Grabarczyk zajmuje się szeroko rozumianą historią archeologii Pomorza, czego najlepszym dowodem jest publikacja Dziewiętnastowieczna archeologia gdańska. Ludzie i wydarzenia. Jest aktywnym członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Nie należy pomijać pracy organizacyjnej prof. Grabarczyka na rzecz Uniwersytetu Łódzkiego – przez dwie kadencje sprawował funkcję kierownika studiów doktoranckich na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. Ważne miejsce w jego życiorysie zajmuje też społeczna działalność w Związku Nauczycielstwa Polskiego przy Uniwersytecie Łódzkim, gdzie przez kilka kadencji był Przewodniczącym Rady Zakładowej.

Za działalność naukową i  społeczną prof. Grabarczyk był dotychczas wielokrotnie wyróżniony i nagradzany. Pomimo przejścia na emeryturę, nadal utrzymuje ścisły kontakt z Instytutem Archeologii UŁ. Prowadzi m.in. zajęcia dla studentów i doktorantów oraz opiekuje się kilkoma doktorantami.


Oprac. mgr Aleksander Andrzejewski