Doktor hab. Wiesław Szymczak, emerytowany profesor Uniwersytetu Łódzkiego, był kierownikiem Zakładu Metodologii Badań Psychologicznych i Statystyki w Instytucie Psychologii na Wydziale Nauk o Wychowaniu. Statystyką zajmował się przez ponad 40 lat. 

Specjalizował się w statystyce stosowanej w medycynie i psychologii. Przez wiele lat współpracował z Instytutem Medycyny Pracy w Łodzi, Uniwersytetem Medycznym w Łodzi oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach pracy naukowej prowadził analizy statystyczne danych psychologicznych, medycznych, toksykologicznych oraz epidemiologicznych. Wykonywał analizy statystyczne do ponad 100 doktoratów i kilkunastu prac habilitacyjnych. Przybliżył adeptom psychologii niezbędne narzędzie, jakim jest analiza statystyczna, również dzięki publikacji znakomitych podręczników, takich jak: Podstawy statystyki dla psychologów (który miał trzy wydania, a ostatnie w roku 2018) oraz Praktyka wnioskowania statystycznego (2018). Jest autorem ponad 340 wysoko punktowanych publikacji o charakterze interdyscyplinarnym. Nadal pełni funkcję redaktora statystycznego czasopisma „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Psychologica”, dbając o rzetelność statystyczną zamieszczanych w nim analiz ilościowych.

W Instytucie Psychologii prowadził zajęcia ze statystyki dla studentów psychologii. Wspomagał analizą statystyczną badania pracowników Instytutu Psychologii oraz pedagogów z Wydziału Nauk o Wychowaniu. Ponadto był autorem programów licznych szkoleń metodologicznych oferowanych pracownikom Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzonych w ramach działań finansowanych ze środków Unii Europejskiej, pozyskanych przez Wydział Nauk o Wychowaniu. Jego aktywność jako eksperta, realizowana w różnych formach, zdecydowanie przyczyniła się do rozwoju świadomości metodologicznej i wiedzy z zakresu aplikacji zaawansowanych metod statystyki matematycznej w naukach społecznych, zwłaszcza w psychologii i pedagogice.

Profesor Wiesław Szymczak był oddany pracy organizacyjnej w Uniwersytecie Łódzkim. Przez siedem lat pełnił funkcję prodziekana Wydziału Nauk o Wychowaniu (w okresach 1.09.2005–31.08.2008 i 1.09.2008–31.08.2012). Był członkiem Komisji ds. Przewodów Doktorskich oraz Komisji ds. Jakości Kształcenia na Wydziale Nauk o Wychowaniu. Niezależnie od sprawowania funkcji prodziekana był również członkiem licznych gremiów uniwersyteckich, w tym Komisji Ekonomicznej na kadencję 2008–2012, Komisji Odwoławczej na kadencję 2005–2008, Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej w latach 2007–2009.

W pracy cechował się niezwykłą umiejętnością łączenia ludzi i wydobywania z nich tego, co najlepsze. Pięknie realizował postulat profesora Tadeusza Kotarbińskiego, aby badacz był nauczycielem, a nauczyciel badaczem. Doceniając, jeszcze czasem naiwną, ciekawość poznawczą studentów, formował ją w dyskurs naukowy wsparty rzetelnym warsztatem metodologicznym.