Profesor dr hab. Zofia Kiliańska urodziła się 14 września 1945 r. w Sandomierzu. W 1968 r. ukończyła studia magisterskie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego. W 1975 r. został jej nadany stopień doktora w zakresie biochemii, a w 1987 r. – stopień doktora habilitowanego. Tytuł profesora zwyczajnego Zofia Kiliańska uzyskała w 2001 r. Cała aktywność zawodowa Pani Profesor, począwszy od ukończenia studiów magisterskich, była związana z Uniwersytetem Łódzkim. Została zatrudniona na etacie asystenta w Katedrze Biochemii UŁ bezpośrednio po ukończeniu studiów magisterskich, a następnie pracowała na etacie adiunkta (od 1975 r.), docenta (od 1989 r.), profesora nadzwyczajnego (od 1990 r.) i profesora zwyczajnego (w latach 2001–2015).

Zainteresowania naukowe i praca badawcza Pani Profesor dotyczą procesu karcynogenezy, apoptozy, biologii białaczek oraz terapii przeciwnowotworowych. Najważniejsze dokonania naukowe obejmują: identyfikację białek specyficznie związanych z progresją gruczolakoraka jelita grubego i przewlekłej białaczki limfocytowej, wykazanie potrzeby personalizacji terapii pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową oraz zgłoszenie patentowe dotyczące nowych związków o działaniu przeciwbiałaczkowym. Dorobek naukowy prof. Kiliańskiej obejmuje sto czternaście artykułów naukowych oraz cztery monografie i czterdzieści trzy hasła internetowej wersji Leksykonu nowych nazw i pojęć w biochemii i biologii molekularnej. Pani Profesor współpracowała z zagranicznymi ośrodkami naukowymi: w latach 2006–2012 z Uniwersytetem Medycznym w Wiedniu (Austria), czego owocem jest sześć publikacji naukowych oraz w latach 1993–2014 z AMC Cancer Research Center w Denver i Department of Pharmacology University of Texas w San Antonio (USA), w wyniku czego powstało osiem publikacji.

Profesor Zofia Kiliańska całą aktywność zawodową poświęciła pracy w Uniwersytecie Łódzkim, z którym związana była przez czterdzieści siedem lat. Była zaangażowana w kształcenie kadr, czego wynikiem jest wypromowanie siedmiu doktorów, liczne recenzje dorobku naukowego w postępowaniach awansowych (w dwóch postępowaniach o tytuł profesora, siedmiu przewodach habilitacyjnych i trzydziestu dwóch przewodach doktorskich). W latach 1996–2012 była współorganizatorem i kierownikiem Stacjonarnego Studium Doktoranckiego Biochemiczno-Biofizycznego na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, a w latach 1990–2002 – członkiem Wydziałowej Komisji ds. programu nauczania biologii. Pani Profesor jest współautorką podręczników akademickich: Ćwiczenia z biochemii (1999) i Cytobiochemia (2002) oraz tłumaczką kilku rozdziałów Biochemii Harpera (1994). Za swoje osiągnięcia dydaktyczne uzyskała pięciokrotnie nagrodę Rektora UŁ oraz w 2003 nagrodę Rektora UŁ za współautorstwo podręcznika Cytobiochemia w kategorii „Najlepszy podręcznik akademicki”.

Działalność naukowa prof. Zofii Kiliańskiej została również uhonorowana licznymi nagrodami. Pani Profesor otrzymała w 2005 r. zespołową nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, w 2006 r. wyróżnienie zespołowe „Łódzkie Eureka”, a w 2008 r. Nagrodę im. Bolesława Skarzyńskiego za najlepszy artykuł zamieszczony w „Postępach Biochemii”. Ponadto szesnastokrotnie trafiła do Niej nagroda zespołowa Rektora UŁ oraz trzykrotnie – nagroda indywidualna Rektora UŁ (1988, 1993, 2014). 

Pani Profesor otrzymała też Złoty Krzyż Zasługi (1989), Medal „Uniwersytet Łódzki w Służbie Społeczeństwu i Nauce” (1995), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1998) oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2003).