Prof. dr hab. Zofia Wysokińska jest pracownikiem Katedry Gospodarki Światowej i Integracji Europejskiej na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W roku 1995 uzyskała stopień doktora habilitowanego, a w 2003 – tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych. W latach 2005–2019 jako profesor zwyczajny kierowała Katedrą Gospodarki Światowej i Integracji Europejskiej. Wypromowała ponad 200 prac dyplomowych i magisterskich oraz 20 prac doktorskich.

W latach 1990–1998 była stypendystką Fundacji Frydrycha Eberta, Programu Komisji Europejskiej ACE, programu stypendialnego rządu Wielkiej Brytanii zrealizowanego w Uniwersytecie w Cambridge oraz programu stypendialnego „European University Institute” we Florencji i „National University of Ireland”. Prowadziła wykłady na uniwersytetach w Rouen, Eastern Oregon (USA), Wiedniu oraz Kolonii. 

Zorganizowała w Uniwersytecie Łódzkim Depozytową Bibliotekę Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNCTAD). W roku 2000 opracowała, jako doradca ministra w Ministerstwie Gospodarki, wkład merytoryczny do rządowego Raportu w sprawie korzyści i kosztów integracji Rzeczypospolitej Polskiej z Unią Europejską.

Jest autorką ponad 250 publikacji naukowych, w tym 15 pozycji książkowych: dwóch samodzielnych (habilitacji pt. Dynamiczne współzależności wymiany handlowej krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle teorii integracji i wymiany międzynarodowej, 1995, wyróżnionej nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także książki profesorskiej pt. Konkurencyjność w międzynarodowym i globalnym handlu technologiami, 2001, za którą otrzymała nagrodę Rektora UŁ) oraz pozostałych książek (powstałych w większości w ramach długoletniej współpracy współautorskiej i współredaktorskiej z prof. Janiną Witkowską), m.in. Handel i inwestycje zagraniczne a zrównoważony rozwój (2004, wyróżniona nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego), Integracja europejska: rozwój rynków (wyd. I: 1999–2000, wyd. II: 2001–2002, nagrodzona przez Rektora UŁ jako najlepszy podręcznik akademicki w roku 2001), Integracja europejska: dostosowania w Polsce w dziedzinie polityk (2004), Umiędzynarodowienie małych i średnich przedsiębiorstw a procesy integracji europejskiej (2006, wyróżniona nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego), Unia Europejska w gospodarce światowej (2021), Unia Europejska w procesie zrównoważonego rozwoju w warunkach pandemii COVID-19 (2022). Była również redaktorem pierwszej w Polsce pozycji na temat przygotowania Polski do integracji z Unią Europejską pt. Polska w procesie integracji ze Wspólnotami Europejskimi (1994). 

W latach 2010–2013 była współautorką książki Integracja europejska. Europeizacja polityki ekonomiczno-społecznej w Unii Europejskiej i umiędzynarodowienie rynków Nowych Krajów Członkowskich Europy Środkowej i Wschodniej (2010) oraz autorką wysoko punktowanych artykułów: Mutual Dependence between Sustainable Energy- and Sustainable Agriculture Policies-from the Global and European Perspective, „Comparative Economic Research” 2012, vol. 15, no. 3, s. 5–22 oraz Transition to a Green Economy in the context of Selected European and Global Requirements for Sustainable Development, „Comparative Economic Research” 2013, vol. 16, no. 4, s. 203–226.

Corocznie aktywnie uczestniczyła w prestiżowych konferencjach międzynarodowych, które były organizowane przez International Trade and Finance Association (stowarzyszenie z siedzibą w Ohio University, USA) w takich ośrodkach naukowych, jak m.in. Lizbona, Pisa, Eilat, San Antonio, Montreal. 

Jako doradca Ministra w Ministerstwie Gospodarki reprezentowała Polskę na konferencji ONZ pt. Global Forum on Reinventing Government (2003) w Meksyku. Ponadto nadal jest ekspertem Komisji Europejskiej ds. projektów międzynarodowych oraz członkiem European University Association.

W latach 2002–2007 była prodziekanem ds. nauki Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, a na lata 2009–2016 została wybrana na prorektora Uniwersytetu Łódzkiego ds. współpracy z zagranicą. Jako prorektor przyczyniła się do intensywnego rozwoju współpracy międzynarodowej z wieloma krajami, w tym do przygotowania przez podlegające jej biura wielu (łącznie 138) międzynarodowych projektów badawczych oraz do rozwoju współpracy Uniwersytetu Łódzkiego w ramach programu Erasmus, a także do podpisania wielu umów bezpośrednich z uczelniami zagranicznymi. Szczególnym osiągnięciem było przyczynienie się do podpisania kilku umów z uczelniami w Chinach, których efekty są trwałe do dzisiaj, m.in. umowa z Zhengzhou University, Nankai University i Tianjin University. Za jej kadencji prorektora nastąpił również intensywny rozwój przyjazdów studentów zagranicznych do UŁ i wyjazdów studentów UŁ do zagranicznych uczelni w ramach programów Erasmus i Erasmus+. Gdy obejmowała funkcję prorektora ds. współpracy z zagranicą, liczba studentów zagranicznych nie przekraczała 120, natomiast kiedy zakończyła tę funkcję, ten stan zwiększył się do 2500 osób. 

Jest redaktorem naczelnym czasopisma „Comparative Economic Research. Central and Eastern Europe”, które w Uniwersytecie Łódzkim uzyskało punktację w wysokości 100 punktów. 

Prof. Wysokińska prowadzi wykłady z ekonomii międzynarodowej, ekonomii integracji regionalnej oraz zrównoważonego rozwoju. Od roku 2001 jest profesorem Jean Monnet. Tytuł ten został jej przyznany w wyniku uzyskania dwóch grantów z Unii Europejskiej pt. „Jean Monnet Chair” oraz „Jean Monnet European Centre of Excellence”. Była również ekspertem oraz członkiem trzech grup roboczych w takich organizacjach międzynarodowych, jak: OECD (1999; 2001) i w ramach ECOFIN – Komisji Europejskiej (2006). W latach 2001–2008 była członkiem Zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowego International Trade and Finance Association (IT&FA) z siedzibą w Ohio University, a w latach 2006–2008 pełniła funkcję wiceprezydenta tej organizacji. W latach 2003–2009 była członkiem międzynarodowej sieci Global Governance Innovation Network zorganizowanej przez Ash Institute for Democratic Governance and Innovation z John Kennedy School of Government – Harvard University.

W latach 2009–2010 była koordynatorem dużego międzynarodowego projektu dydaktycznego, w ramach którego przygotowała program kształcenia nowego międzynarodowego kierunku studiów Governance for Sustainable Development (GAVA). W ramach 7 Programu Ramowego UE (7FP) pod jej kierownictwem w UŁ zostały zrealizowane dwa projekty w partnerstwie międzynarodowym: „Project PATS” (nr proj. 230473; instytucja przyznająca/finansująca projekt: Ramowe Programy Komisji Europejskiej; realizacja 1.08.2009–2012) oraz „Project Practis” (nr proj. 244541; instytucja przyznająca/finansująca projekt: Ramowe Programy Komisji Europejskiej; realizacja 2010–2013).

W latach 2015–2016 przewodniczyła Naukowej Radzie Programowej działającej przy Marszałku Województwa Łódzkiego.

Profesor Zofia Wysokińska otrzymała Medal Honorowy Etoile Civique (za całokształt wkładu w proces rozwoju współpracy europejskiej – Paryż 2002) oraz Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem za Długoletnią Służbę z okazji 70-lecia UŁ (2015).