Dr Damian Bębnowski otrzymał prestiżowe stypendium Fundacji Kościuszkowskiej

Dr Damian Bębnowski z Katedry Historii Ekonomii otrzymał prestiżowe stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w ramach programu "The Kosciuszko Foundation Exchange Program to the United States". Tym samym znalazł się wśród wąskiego grona około 40 badaczy z całej Polski, reprezentujących różne dziedziny nauki. Oficjalne decyzje o wyróżnieniu zostaną wręczone przez ambasadora USA w Polsce, Marka Brzezinskiego w maju br.

Banner stypendiów dla polskich naukowców

Otrzymany grant umożliwi dr. Bębnowskiemu realizację projektu pt. "Polish Economics in the USA, 1945–1989" podczas trzymiesięcznego stażu badawczego w roku akademickim 2024/2025 w uznanym Harriman Institute na Columbia University w Nowym Jorku. Celem badań jest zidentyfikowanie i scharakteryzowanie, niezgłębionych dotychczas, głównych kierunków rozwoju polskiej ekonomii na uchodźstwie w USA po II wojnie światowej. Obok polskiej ekonomii w Wielkiej Brytanii stanowiła ona najpoważniejszą alternatywę względem krajowej nauki zdominowanej przez paradygmat marksistowski w warunkach komunistycznego reżimu.

Szczególnie ważne będzie dotarcie do kolekcji archiwalnych i bibliotecznych najważniejszych polskich emigracyjnych ośrodków naukowych w Nowym Jorku: Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce (Polish Institute of Arts ans Sciences of America, PIASA), Biblioteki im. Alfreda Jurzykowskiego PIASA oraz Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce i tamtejszej biblioteki. Wyniki bieżących badań będą prezentowane i konsultowane podczas seminariów w interdyscyplinarnym gronie pracowników Harriman Institute.

Będzie to drugi pobyt badawczy dr. Bębnowskiego w USA. W 2018 r. prowadził badania doktorskie na Columbia University i Harvard University w Cambridge. Książka podoktorska pt. "The Importance of Constitutional Rules and Property Rights: The German Economy in 1990–2015" ukazała się w 2022 r. nakładem wydawnictwa Peter Lang Verlag i została wyróżniona Nagrodą Rektora UŁ w 2023 r. Aktualny projekt stanowi rozwinięcie jednego z obszarów wcześniejszych badań dr. Bębnowskiego, tj. polskiej emigracyjnej historiografii gospodarczej w Wielkiej Brytanii i USA podczas zimnej wojny. W 2024 r. dr Bębnowski został zaproszony do udziału w seminarium naukowym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II jako komentator referatu dwóch ekonomistów z University of Pennsylvania nt. Alfreda Zaubermana, emigracyjnego ekonomisty z Łodzi.