Profesor dr hab. Bogdan Gregor ukończył studia w 1966 r. i uzyskał tytuł magistra ekonomii na Wydziale Handlowo-Towaroznawczym Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu. Tam też rozpoczął pracę zawodową jako asystent stażysta, a następnie asystent. W 1968 r. został przeniesiony służbowo na Uniwersytet Łódzki na Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny. Do roku 1971 pracował jako asystent i starszy asystent w Katedrze Ekonomiki Handlu na tym wydziale. W 1971 r. obronił pracę doktorską pt. Rynek artykułów do produkcji rolnej w regionach uprzemysławianych, napisaną pod kierunkiem naukowym prof. dr. hab. Jerzego Dietla. Została ona uhonorowana Nagrodą Ministra Szkolnictwa Wyższego. Od 1971 do 1988 r. pracował jako adiunkt w Katedrze Ekonomiki Handlu, przekształconej w Instytut Obrotu Towarowego, a następnie w Katedrę Obrotu Towarowego. W roku 1987 obronił pracę habilitacyjną pt. Uwarunkowania i kierunki rozwoju usług produkcyjnych dla rolnictwa. W latach 1988–1990 pracował na stanowisku docenta na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, a następnie, w latach 1991–2002, na stanowisku profesora nadzwyczajnego (od 1994 r. na Wydziale Zarządzania wyodrębnionym z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego). W grudniu 2002 r. uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych i od roku 2004 do chwili obecnej pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego w Uniwersytecie Łódzkim.

Profesor Bogdan Gregor pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji w Uczelni. W latach 1973–1983 pełnił obowiązki zastępcy dyrektora Instytutu Obrotu Towarowego, w latach 1989–1992 – był kierownikiem Zakładu Marketingu w Katedrze Obrotu Towarowego, w latach 1992–2020 – kierownikiem Katedry Marketingu (w okresie 1992–2016 także kierownikiem Zakładu Badań Marketingowych w tejże katedrze). W 1990 r. został prodziekanem Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, a trzy lata później dziekanem tego wydziału. Był jednym z głównych inicjatorów utworzenia w 1994 r. Wydziału Zarządzania oraz jego pierwszym i długoletnim dziekanem (1994–2002 i 2005–2008). Na Wydziale Zarządzania był jednym z inicjatorów utworzenia Rady Biznesu (2003) i pierwszym jej wiceprzewodniczącym z ramienia Wydziału (2003–2005). W 2008 r. został wybrany na prorektora Uniwersytetu Łódzkiego ds. ekonomicznych. Funkcję tę pełnił przez dwie kadencje (do 31 sierpnia 2016 r.). Walnie przyczynił się do utworzenia w 1995 r. na Wydziale Zarządzania Polsko-Amerykańskiego Centrum Zarządzania (przy współpracy Uniwersytetu Maryland w USA) i jego rozwoju w pierwszych latach działalności. Uczestniczył w przygotowaniu programu studiów MBA, realizowanego w ramach Centrum. Ma również widoczny wkład w rozwój Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego, pełniąc w latach 2008–2016 funkcję przewodniczącego Rady Fundacji. Był inicjatorem powołania do życia w 2013 r. corocznego konkursu na Nagrodę Naukową Fundacji dla wybijających się młodych pracowników nauki i doktorantów Uniwersytetu Łódzkiego. Profesor pełnił funkcję przewodniczącego Kapituły Konkursu. 

Profesor Bogdan Gregor przyczynił się do budowania marki i wizerunku UŁ oraz miasta Łodzi. W 2010 i następnie w 2015 r. Konferencja Rektorów Łódzkich Uczelni Publicznych powierzyła mu funkcję przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Obchodów, odpowiednio 65-lecia i 70-lecia Łodzi Akademickiej. W tym samym czasie był również przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego obchodów 65-lecia i 70-lecia Uniwersytetu Łódzkiego, a także jednym z głównym autorów związanego z obchodami programu „Absolwent VIP”, którego głównym celem było zacieśnianie relacji Uniwersytetu z jego absolwentami. Program został wdrożony w 2014 r., kiedy zaczęto realizować trzy projekty: Mentoring, Kartę Absolwenta i Wykłady Eksperckie. Profesor przyczynił się również do rozwoju Łodzi jako Miasta Akademickiego, poprzez aktywny udział w pracach Rady ds. Szkolnictwa Wyższego przy Prezydencie m. Łodzi. W latach 2008–2016 był członkiem Rady, działając w Komisji ds. Promocji Nauki, a w roku akademickim 2015/2016 pełnił też obowiązki przewodniczącego Komisji ds. Rozwoju Łodzi Akademickiej. Kolejnym chlubnym polem działań Profesora Gregora była Uniwersytecka Komisja Finansowa – organ Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, której był członkiem przez osiem lat (2008–2016). Ciesząc się zaufaniem członków Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich oraz członków Komisji, w 2012 r. został jednogłośnie wybrany na przewodniczącego Komisji na okres czterech lat. Jego wiedza merytoryczna w zakresie finansów uczelni, umiejętność pracy w zespole, zdolności organizacyjne – wszystko to razem sprawiło, iż stał się cenionym autorytetem w środowisku akademickim. W lutym 2016 r. został poproszony przez przewodniczącego Sejmowej Podkomisji ds. Szkolnictwa Wyższego o przygotowanie opracowania „Sytuacja finansowa uniwersytetów polskich i jej uwarunkowania – próba oceny” oraz jego zaprezentowanie na posiedzeniu podkomisji poświęconym finansowaniu szkolnictwa wyższego w Polsce.

Profesor Bogdan Gregor był i jest nadal niezwykle aktywny w działalności naukowo-badawczej w ramach Uczelni i poza nią. Uczestniczył w realizacji dwóch międzynarodowych projektów badawczych oraz piętnastu krajowych projektów naukowo-badawczych (w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w ramach tzw. problemów węzłowych i programów centralnie sterowanych, a następnie w ramach grantów ministerialnych, KBN i NCN), jak również kilkunastu uczelnianych projektów badawczych w ramach działalności statutowej (w większości projektów jako kierownik zespołu). Wszystkie te projekty kończyły się publikacjami (przeważnie w postaci książek).

Zainteresowania naukowe Profesora koncentrowały się początkowo na problematyce rynku rolnego i handlowo-produkcyjnej obsłudze wsi i rolnictwa, a następnie na problematyce marketingu (ze szczególnym uwzględnieniem nowych koncepcji marketingu, wykorzystania technologii IT w marketingu oraz badań rynkowych i marketingowych). Dorobek publikacyjny Profesora jest imponujący. Jest on autorem/współautorem około trzystu sześćdziesięciu, w tym dwudziestu sześciu książek/monografii. Część prac została opublikowana w językach obcych (angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski). 

Profesor Bogdan Gregor ma wielkie zasługi dla rozwoju młodej kadry naukowej. Wypromował w sumie dwudziestu doktorów, wśród których był również obywatel RFN (praca doktorska w języku niemieckim). Aktualnie jest promotorem kolejnych trzech otwartych przewodów doktorskich. Był promotorem doktoratu honorowego nadanego przez UŁ prof. Lee Prestonowi z Uniwersytetu Maryland (USA). Był recenzentem doktoratu honorowego nadanego przez UŁ prof. Davidowi Smallbonowi z Kingston University w Londynie oraz doktoratu honorowego nadanego prof. Jerzemu Dietlowi (emerytowanemu profesorowi UŁ) przez Akademię im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Został poproszony o przygotowanie osiemnastu recenzji prac habilitacyjnych, dwudziestu czterech recenzji prac doktorskich oraz pięciu wniosków o tytuł profesora. Był recenzentem wydawniczym ponad trzydziestu prac zwartych i artykułów.

Profesor Gregor wniósł znaczący wkład w sferę edukacji. Był głównym współautorem programu na kierunku zarządzanie i marketing. Tworzył kierunek marketing (studia licencjackie) i specjalność marketing na kierunku zarządzanie oraz studia podyplomowe marketingowe zarządzanie firmą i e-commerce. Uczestniczył również w tworzeniu programu Polsko-Francuskich Studiów Zarządzania, prowadzonych przez UŁ wspólnie z Uniwersytetem Lyon III we Francji. Ma duże zasługi dla rozwoju studenckiego ruchu naukowego. Przez 10 lat (1971–1980) był opiekunem SKN Ekonomiki Handlu, jednego z bardziej prężnych w skali kraju. Referaty Koła odnosiły wiele sukcesów na konferencjach krajowych i międzynarodowych (niektóre z nich były opublikowane). W uznaniu zasług na tym polu Jego nazwisko zostało wpisane do Złotej Księgi Międzynarodowego Studenckiego Ruchu Naukowego w Bratysławie (1978 r.). W 1980 r. Profesor otrzymał Medal za Zasługi dla Studenckiego Ruchu Naukowego. W 1979 r. wyróżniono go dyplomem w Ogólnopolskim Plebiscycie na Najlepszego Dydaktyka i Wychowawcę. Wypromował około tysiąc magistrów i licencjatów. 

Profesor Bogdan Gregor ma rozległe kontakty międzynarodowe. Jest stypendystą Fundacji Humbolta i DAAD. Jako visiting professor przebywał także na uniwersytetach w USA (Pittsburgh, Maryland), Hiszpanii (Granada) i Niemczech (Stuttgard, Karlsruhe). W ostatnich latach (2016–2018) prowadził również badania empiryczne w wybranych krajach europejskich (Włochy, Portugalia, Hiszpania, Białoruś, Ukraina) dotyczące problematyki handlu elektronicznego (e-commerce).

Profesor brał aktywny udział w kształceniu kadr w przedsiębiorstwach w okresie transformacji. Prowadził kursy i szkolenia na temat funkcjonowania podmiotów gospodarczych w warunkach gospodarki rynkowej. Większość tych przedsięwzięć była zlokalizowana w Łodzi i regionie łódzkim. Uczestniczył w opracowywaniu strategii rozwoju kilku firm. Prowadził badania na zlecenie różnych jednostek. Przykładami takich badań z ostatnich lat są: badanie jakości procesu obsługi oraz satysfakcji beneficjentów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (2014), badanie potrzeb i oczekiwań pracowników Grupowej Oczyszczalni Ścieków sp. z o.o. w Łodzi (2015), badanie preferencji zakupowych, determinant wyborów konsumenckich oraz postaw nabywców na rynku mięsa i jego przetworów na zlecenie firmy GROT sp.j. (2017).

Ponadto, Profesor Bogdan Gregor działa aktywnie w towarzystwach naukowych i redakcjach wydawnictw naukowych. Jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, honorowym członkiem Polskiego Naukowego Towarzystwa Marketingu, honorowym członkiem Stowarzyszenia Absolwentów Łódzkiego Ekonomicznego i Socjologicznego Ośrodka Akademickiego. Przez prawie dwadzieścia lat uczestniczył w pracach Redakcji Naukowo-Dydaktycznej „Folia Oeconomica”, a w latach 2014–2017 był redaktorem tematycznym „Zarządzania”. Od 2007 r. do chwili obecnej jest jedynym przedstawicielem Polski w Międzynarodowym Komitecie Naukowym czasopisma „Management & Gouvernance”. Od dziewięciu lat zasiada w Radzie Naukowej Kwartalnika Naukowego „Marketing Instytucji Naukowych i Badawczych”. W latach 2010–2017 był członkiem Rady Naukowo-Programowej wydawnictwa „Studia Ekonomiczne Regionu Łódzkiego” (PTE Oddział w Łodzi). Wchodzi w skład zespołu recenzentów wydawniczych cenionego czasopisma naukowego „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny”.

W uznaniu zasług w działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej Profesor Bogdan Gregor otrzymał wiele odznaczeń państwowych, nagród resortowych i uczelnianych. Są to: Medal 25-lecia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Bratysławie (1974), Medal za Zasługi dla Studenckiego Ruchu Naukowego (1980), Złoty Krzyż Zasługi (1986), Złota Odznaka UŁ (1988), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1993), Medal „UŁ w Służbie Społeczeństwu i Nauce” (1994), Medal 50-lecia UŁ (1998), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2003), Medal 10-lecia PAM Center (2005), Medal Złoty za Długoletnią Służbę (2011), Medal 50-lecia Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ (2015), Medal Universitas Lodziensis Merentibus (2019). Nagrody i wyróżnienia: Honorowa Odznaka „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” (2008); dwie nagrody Ministra za osiągnięcia naukowe (1972, 1999), jedna za osiągnięcia dydaktyczno-organizacyjne (1979); nagroda naukowa (zespołowa) Prezydenta m. Łodzi (1975), nagroda Sekretarza Naukowego PAN (1980), nagrody Rektora UŁ: jedenaście nagród (indywidualnych i zespołowych) za osiągnięcia naukowo-badawcze (1975, 1976, 1978, 1979, 1985, 1986, 1987, 1989, 1992, 1997, 2003), dwadzieścia nagród za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze i organizacyjne (1970, 1974, 1976–1980, 1988, 1990, 1992–2002).


Oprac. Prof. Ewa Walińska