NATO w krainie Muminków – rozmowa z dr. hab. Wojciechem Woźniakiem

O roku Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim z dr. hab. Wojciechem Woźniakiem, prof. UŁ rozmawiają dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.

4 kwietnia 2023 roku Finlandia stała się trzydziestym pierwszym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Bezpośrednią przyczyną podjęcia decyzji przez władze w Helsinkach o dołączeniu do NATO stała się pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę, jednak proces dochodzenia do niej w aspekcie historycznym już nie jest tak oczywisty. Czy w swoją pierwszą rocznicę członkostwa w Sojuszu, a jednocześnie 75. rocznicę powstania NATO bilans spodziewanych zysków i ewentualnych strat jest wciąż pozytywny dla Finlandii?

W najnowszym odcinku podcastu naukowcy zastanawiają się w jaki sposób kształtowała się nowoczesna tożsamość Finów i jak wpływała ona na decyzje fińskich władz na arenie międzynarodowej. Rozpatrują okres fińskiego przebudzenia narodowego w XIX w., ale pod władzą cara Rosji, poprzez założycielską Wojnę Zimową z Związkiem Sowieckim, „finlandyzację” okresu Zimnej Wojny pod czujnym okiem Kremla, aż do jednoznacznego wskazania na Federację Rosyjską jako źródło zagrożenia dla Finlandii w chwili obecnej.

  • Jak na zmiany w architekturze bezpieczeństwa reaguje fińska scena polityczna?
  • Czy Finlandia jest przygotowana na hybrydowe działania rosyjskie w cyberprzestrzeni, ale i tworzenia presji migracyjnej na granicy fińsko-rosyjskiej?
  • Wreszcie, jaka jest świadomość społeczna współczesnych Finów w omawianym obszarze?

Na te i inne pytania odpowie gość specjalny podcastu "Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym", prof. Wojciech Woźniak z Katedry Socjologii Struktur i Zmian Społecznych Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, członek Polskiego i Fińskiego Towarzystwa Socjologicznego (Westermarck Society); autor książki: „Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych” (WUŁ: Łódź 2022).

Zapraszamy do wysłuchania!

Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.

Podcast realizowany jest we współpracy portalu Obserwator Międzynarodowy oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Podcastu można posłuchać na: