Profesor Wanda Galicka urodziła się 23 października 1943 r. w Piotrkowie Trybunalskim. III Liceum Ogólnokształcące w  Piotrkowie Trybunalskim im. Juliusza Słowackiego ukończyła w 1964 r. W tym samym roku rozpoczęła naukę w Studium Nauczycielskim w Łodzi. Studia biologiczne na Wydziale Biologii i  Nauk o  Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczęła w 1965 r., a ukończyła w 1969 r., uzyskując tytuł magistra w zakresie zoologii. Pracę zawodową rozpoczęła poza Uczelnią. W 1976 r. podjęła studia doktoranckie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego. W 1980 r. została zatrudniona na stanowisku pracownika technicznego, a po uzyskaniu stopnia doktora nauk przyrodniczych w 1981 r. – na stanowisku adiunkta w Katedrze Ekologii i Zoologii Kręgowców. W 1996 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego, a  w 2002 r. tytuł naukowy profesora nauk biologicznych. Jej dorobek naukowy obejmuje sto osiemdziesiąt pozycji, w  tym siedemdziesiąt siedem  oryginalnych publikacji naukowych, trzy artykuły w skryptach dla studentów, trzy raporty o stanie środowiska i dziewięćdziesiąt komunikatów naukowych. Wiele publikacji prof. Galickiej pozwoliło na poznanie mechanizmów regulujących stosunki panujące w ekosystemach wodnych oraz wykorzystanie tej wiedzy do celów praktycznych – zastosowanie w ochronie zasobów przyrody i gospodarce rybackiej. O wysokiej merytorycznej wartości badań prof. Galickiej świadczy fakt, że za osiągnięcia naukowe otrzymała trzy indywidualne i  pięć zespołowych nagród JM Rektora UŁ.

Profesor Galicka prowadziła ćwiczenia, seminaria, pracownie półdzienne, wykłady (m.in. z zoologii, biologii rozwoju, bioenergetyki, środowiska rzek i  zbiorników zaporowych, środowiskowych uwarunkowań rozwoju organizmów, środowiska przyrodniczego Polski) na studiach stacjonarnych i zaocznych. Prowadziła także wykłady dla słuchaczy studiów podyplomowych na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej oraz dla pracowników Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska z całej Polski.

Zajęcia dydaktyczne prowadzone przez prof. Galicką były zawsze oceniane przez studentów w anonimowych ankietach jako jedne z najlepszych na Wydziale. Profesor Galicka była wymagającym, lecz sprawiedliwym, powszechnie szanowanym, cenionym i lubianym nauczycielem akademickim. W 2008 r. w  plebiscycie Niezależnego Zrzeszenia Studentów została wybrana na wykładowcę roku na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, a w 2010 r., w tym samym rankingu, zajęła piąte miejsce. Była promotorem dwóch doktoratów, czterdziestu pięciu prac magisterskich, ośmiu prac licencjackich oraz ośmiu prac podyplomowych. Recenzowała liczne prace licencjackie, magisterskie, doktorskie, habilitacyjne, a także wnioski o nadanie tytułu naukowego profesora.

W ciągu swojej długoletniej pracy w  Uniwersytecie Łódzkim prof. Galicka aktywnie uczestniczyła w życiu Uczelni, Wydziału, Instytutu i Katedry. Wielokrotnie brała udział w  pracach Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej jako egzaminator, wiceprzewodnicząca lub przewodnicząca. Pełniła funkcję członka społecznej Komisji BHP, członka Rektorskiej Komisji Mieszkaniowej, zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego dla Studentów Wydziału BNZ, zastępcy przewodniczącego i przewodniczącej Wydziałowej Komisji Wyborczej do wyboru władz Uczelni i Wydziału (1999–2006), członka i przewodniczącej wydziałowych komisji do spraw postępowań habilitacyjnych i postępowań o nadanie tytułu profesora. Była współorganizatorem i sekretarzem naukowym sześciu międzynarodowych sympozjów naukowych organizowanych przez macierzystą Katedrę. W latach 2004–2009 w roli koordynatora angażowała się w prace Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej. Brała aktywny udział w przygotowaniu raportów samooceny dla Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej i Państwowej Komisji Akredytacyjnej na potrzeby oceny kierunku studiów ochrona środowiska. W latach 2002–2007 prof. Galicka była dyrektorem Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska, a w latach 2006–2014 kierownikiem Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców.

Profesor Wanda Galicka została odznaczona Złotą Odznaką UŁ (1999), Medalem Edukacji Narodowej (2003), Złotym Krzyżem Zasługi (2005) oraz Medalem „Uniwersytet Łódzki w Służbie Społeczeństwu i Nauce” (2007).


Oprac. prof. dr hab. Andrzej Kruk