Profesor dr hab. Zofia Jóźwiak pracowała od 1965 do 2014 r. na Uniwersytecie Łódzkim. Podczas tych czterdziestu dziewięciu lat, jako pracownik naukowo- -dydaktyczny, stopień doktora nauk przyrodniczych uzyskała w  1971 r., stopień doktora habilitowanego w 1984 r., a tytuł naukowy profesora nauk przyrodniczych w  1991 r. Na stanowisko profesora zwyczajnego w Katedrze Termobiologii została powołana w roku 1994.

Jej zainteresowania naukowe dotyczyły wielu zagadnień z  zakresu biologii molekularnej i biofizyki medycznej. Badania te prowadzone były na różnego typu komórkach: erytrocytach, fibroblastach oraz komórkach nowotworowych. Początkowo dotyczyły poznania roli reaktywnych form tlenu w uszkodzeniu radiacyjnym błony krwinki czerwonej i określenia przeciw rodnikowej ochrony enzymatycznej. Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego zainteresowania naukowe prof. Jóźwiak koncentrowały się głównie na badaniach zaburzeń struktury i funkcji błony erytrocytów u osób chorych na cukrzycę oraz zmian właściwości komórek po poddaniu ich działaniu hipertermii. Po uzyskaniu tytułu profesora zasadniczym nurtem Jej zainteresowań są badania zmierzające do poznania odpowiedzi komórek prawidłowych i  patologicznych (głównie nowotworowych) na działanie różnego typu leków przeciwnowotworowych oraz ich nowych analogów. Kierowane przez prof. Jóźwiak prace naukowe należą do priorytetowych kierunków badawczych w zakresie biofizyki medycznej. Mają one zarówno aspekt poznawczy, jak i aplikacyjny.

Profesor Jóźwiak jest współautorką bądź autorką stu trzydziestu pięciu prac eksperymentalnych i  przeglądowych oraz ponad stu czterdziestu komunikatów wydrukowanych w materiałach zjazdowych. Przeważająca większość tych prac została opublikowana w znanych czasopismach zagranicznych.

Równolegle z działalnością naukową prof. Jóźwiak bardzo aktywnie uczestniczyła w pracach organizacyjnych Katedry oraz Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Już w pierwszych latach swojej działalności pełniła funkcję koordynatora zajęć dydaktycznych, a w latach 1992–2012 – kierownika Katedry Termobiologii UŁ.

W następnych latach jako kierownik Zakładu oraz Katedry Termobiologii UŁ, pierwszej tego typu jednostki w Polsce, była kierownikiem projektów badawczych w Problemie Resortowym R.III.13, i R.P.II.11, kierownikiem trzech grantów badawczych, przyznanych przez Komitet Badań Naukowych, współwykonawcą grantu zespołowego i promotorskiego, nadzorowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Przez dwie kadencje (w latach 1996–2002) pełniła funkcję dyrektora Instytutu Biofizyki, bardzo aktywnie podejmując wiele działań organizacyjnych. Uczestniczyła w przygotowaniach nowych zajęć dydaktycznych oraz pomocy naukowych. Jest współautorką dwóch opracowań skryptu Ćwiczenia z biofizyki (1970, 1984). Po zmianie programu kształcenia pod Jej współredakcją opublikowany został skrypt Ćwiczenia z podstaw fizyki i biofizyki dla biologów (1991). Po uzyskaniu tytułu profesora była redaktorem nowego skryptu Materiały do ćwiczeń z biofizyki, który ukazał się w 1993 r. W odpowiedzi na kolejną zmianę programu studiów na kierunku biologicznym została współautorką i współredaktorką podręcznika Biofizyka. Wybrane zagadnienia wraz z ćwiczeniami (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005, 2007, 2008). Podręcznik został wyróżniony nagrodą Ministra Nauki i  Szkolnictwa Wyższego. W  latach 1988–1996 była redaktorem „Folia Biochimica et Biophysica”. Uczestniczyła również w pracach komisji egzaminacyjnych.

Profesor Jóźwiak brała czynny udział w  organizacji sympozjów naukowych z  udziałem gości zagranicznych oraz konferencji i  zjazdów krajowych organizowanych przez Instytut Biofizyki UŁ. Przez trzy kadencje pełniła funkcję członka Zarządu Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Biofizycznego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego oraz Polskiego Towarzystwa Biologii Komórki.

W latach 2002–2012 pełniła funkcję kierownika Studium Doktoranckiego Genetyki Molekularnej, Cytogenetyki i Biologii Medycznej na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. 

Za osiągnięcia w  pracy naukowo-dydaktycznej i  organizacyjnej otrzymała szereg nagród Rektora UŁ, dwie nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (za pracę doktorską i podręcznik) oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej. 


Oprac. prof. dr hab. Bożena Bukowska