Miód z uli BUŁ dla pacjentów onkologicznych

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego i Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej podarowali pacjentom z Oddziału Brachyterapii Szpitala Klinicznego im. Kopernika w Łodzi dwadzieścia litrowych słoi miodu wielokwiatowego.

Beata Gamrowska z BUŁ oraz Julia Ścigała ze Szpitala Klinicznego im. Kopernika w Łodzi (fot. Piotr Sobczak)

Miód pozyskano w ramach projektu Beeblioteka UniLodz - na dachu biblioteki ustawiono pięć uli, w których gnieździ się około 300.000 owadów. Pszczele rodziny wspierają miejski ekosystem, zapylając rośliny w okolicy BUŁ. Projekt jest realizowany przez BUŁ we współpracy ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej. 

W 2021 roku odbyło się pierwsze miodobranie i to właśnie z niego pochodzi miód podarowany teraz pacjentom szpitala im. Kopernika. 

Miód, od stuleci z powodzeniem stosowany w medycynie naturalnej, jest także środkiem wspomagającym w leczeniu onkologicznym. Świadczą o tym badania naukowe, z których wynika z nich, że działa on osłaniająco na błony śluzowe jamy ustnej podczas kuracji radiacyjnej pacjentów chorujących na nowotwory głowy i szyi. Dodatkowo miód może być wykorzystywany w pooperacyjnym leczeniu ran po nowotworach oraz w leczeniu owrzodzeń nowotworowych. 

Warto zaznaczyć, że miód pozyskiwany od pszczół miejskich w niczym nie ustępuje temu, który produkują pszczoły z wiejskich pasiek, a niekiedy nawet przewyższa go jakością. Związane jest to z dłuższym sezonem kwitnienia krzewów, a także większą różnorodnością roślin w miastach. 

Na zdrowie! 

Materiał: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego 

Redakcja: Centrum Promocji UŁ