KIERUNEK: INFORMATYKA

Opis studiów

Kierunek studiów INFORMATYKA prowadzony jest na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego. Jest dedykowany wszystkim absolwentom studiów licencjackich, zainteresowanych wykorzystaniem informatyki w dalszej pracy zawodowej, zarówno w firmach, jak i urzędach czy instytucjach edukacyjnych.

Ideą studiów na kierunku INFORMATYKA jest przekazywanie studentom wiedzy i umiejętności dotyczących podstawowych gałęzi współczesnej informatyki. Studia te dają wykształcanie na poziomie ogólnoakademickim o dużym potencjale wykorzystania go w praktyce. Poza solidnymi podstawami z algorytmiki, metod sztucznej inteligencji, komputerowego wspomagania obliczeń przy użyciu nowoczesnych narzędzi oraz zarządzania projektami informatycznymi student uzyskuje też przygotowanie matematyczne oraz konkretne umiejętności na wybranej specjalności. Oferowane możliwości to Interaktywne media i Systemy informatyczne.

Różnorodne formy zajęć, między innymi liczne zajęcia w laboratoriach komputerowych, pozwalają studentom na opanowanie różnych technik związanych z przetwarzaniem informacji. Szczególny nacisk w procesie kształcenia położony jest na rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, pracy zespołowej i korzystania z literatury przedmiotu.

Przewiduje się taką organizację studiów, aby studenci mieli możliwość odbywania jednego semestru na jednej z uczelni zagranicznych, z którymi Uniwersytet ma podpisane odpowiednie umowy.

Celem kształcenia na kierunku INFORMATYKA II stopnia jest:

  • wykształcenie specjalistów posiadających gruntowną wiedzę i umiejętności z zaawansowanych dziedzin informatyki;
  • przekazanie wiedzy i umiejętności w zakresie zaawansowanych technologii informatycznych, w tym zaawansowanej algorytmiki, metod sztucznej inteligencji, komputerowego wspomagania obliczeń przy użyciu nowoczesnych narzędzi oraz zarządzania projektami informatycznymi;
  • wykształcenie u absolwentów umiejętności analitycznego i syntetycznego myślenia, pozwalających na niestandardowe podejście do rozwiązywania różnych praktycznych problemów, wymagających analizy, stworzenia lub zaadaptowania zaawansowanych technologii informatycznych;
  • wykształcenie umiejętności z nowożytnego języka obcego do poziomu B2+;
  • przygotowanie absolwentów do samodzielnego rozwijania umiejętności zawodowych oraz do podjęcia studiów trzeciego stopnia i studiów podyplomowych w różnych dziedzinach;

W zależności od wybranej specjalności celem kształcenia jest:

  • przygotowanie absolwenta do pracy na stanowiskach wymagających umiejętności zaawansowanego programowania obiektowego, modelowania, analizy i projektowania systemów informatycznych, projektowania i programowania usług sieciowych, serwisów internetowych i systemów baz danych;
  • przygotowanie absolwenta do pracy na stanowiskach wymagających zaawansowanych umiejętności z zakresu teorii gier, inżynierii oprogramowania, metod i algorytmów grafiki komputerowej stosowanych w interaktywnych mediach, grach komputerowych i symulacjach, procesów dynamicznych, projektowania i realizacji gier komputerowych, przetwarzania obrazów.

Specjalności

Studia na specjalności INFORMATYKA OGÓLNA pozwolą Ci uzyskać bazę teoretyczną, na gruncie której zbudujesz zasób praktycznych umiejętności informatycznych. Zakres tematyczny poruszonych zagadnień obejmie między innymi: podstawy programowania, algorytmikę, podstawy sieci komputerowych, teorię i praktykę baz danych, technologie internetowe, techniki grafiki komputerowej.

Główne przedmioty

  • Sztuczna inteligencja
  • Techniki algorytmiczne
  • Badania operacyjne
  • Teoria grafów i sieci
  • Zarządzanie projektem informatycznym
  • Aspekty etyczne informatyki

Sylwetka absolwenta

Absolwent kierunku INFORMATYKA jest przygotowany do podjęcia zatrudnienia w charakterze programisty, analityka i projektanta systemów informatycznych, kierownika projektu w branży informatycznej, konsultanta-specjalisty technologii informatycznych, administratora systemów informatycznych, administratora baz danych, webmastera, specjalisty ds. szkolenia z zakresu technologii informatycznych lub badacza w dziedzinie informatyki. Absolwenci tego kierunku są przygotowani do samodzielnego rozwijania umiejętności zawodowych oraz do podjęcia studiów w szkole doktorskiej i studiów podyplomowych na kierunku informatyka lub kierunkach pokrewnych.

Zasady przyjęć

Dla osób posiadających dyplomy ukończenia studiów, co najmniej pierwszego stopnia.

Bez egzaminu, w przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń – konkurs dyplomów.

Co dalej?

Kontakt dla kandydata

E-mail: rekrutacja@wmii.uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 59 55 (czynny w okresie rekrutacyjnym)

Dane wydziału i lokalizacja

Wydział Matematyki i Informatyki

Stefana Banacha 22 90-238 Łódź