Naukowcy UŁ otrzymali nagrody MEiN

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymali nagrody Ministra Edukacji i Nauki. Galę zorganizowano, po raz kolejny, w Dzień Nauki Polskiej (19 lutego). Nagrodzeni to m.in.: dr hab. Monika Wiśniewska-Kin (prof. UŁ) z WNoW, dr hab. Joanna Miniszewska (prof. UŁ) z WNoW, dr hab. Jacek Białek (prof. UŁ) z EkSoc oraz dwóch badaczy z WBiOŚ – prof. Jerzy Długoński z zespołem oraz dr hab. Michał Bijak (prof. UŁ). Nagrody otrzymali wszyscy naukowcy wyłonieni przez Senat UŁ jako kandydaci uczelni w tegorocznej edycji.

Graf. MEiN

Pan Profesor Jacek Białek otrzymał nagrodę za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej. Zajmuje się zagadnieniami matematyki ekonomicznej i finansowej teorią indeksów cen (aksjomatyka, ujęcie stochastyczne, ujęcie ekonomiczne – COLI), praktyką indeksów cen (CPI, HICP), danymi skanowanymi (klasyfikacja produktów do COICOP, matching, indeksy multilateralne) oraz metodami uczenia maszynowego (machine learning in R). Od 2020 r. jest ekspertem w „UN Global Group on Big Data” i UN Task Team on Scanner Data”. 

Pan Profesor Jerzy Długoński wraz ze współatorami został nagrodzony nagrodą Ministra w zakresie działalności dydaktycznej za podręcznik akademicki „Biotechnologia drobnoustrojów w laboratorium i w praktyce...”. Podręcznik pod jego redakcją został napisany przez 19 naukowców (w większości z Uniwersytetu Łódzkiego) specjalizujących się od szeregu lat w różnych dyscyplinach nauk biologicznych oraz nauk pokrewnych. Obejmuje 517 stron tekstu i bogaty materiał ilustracyjny. Wersja angielska tego podręcznika, wydana została koedycji z Uniwersytetem Jagiellońskim i dystrybuowana przez Columbia University Press, New York, USA. 

Pani dr hab. Joanna Miniszewska, prof. UŁ otrzymała nagrodę MEiN również w kategorii działalności dydaktycznej. Jest współautorką podręcznika "Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży", przygotowanego pod redakcją naukową dr hab. Iwony Grzegorzewskiej, prof. UZ, prof. dr hab. Lidii Cierpiałkowskiej oraz dr hab. Anety R. Borkowskiej, prof. UMCS w Lublinie, nagrodzonego przez MEiN w kategorii znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej. Praca została wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN w 2020 roku.

Pani Profesor Monika Wiśniewska-Kin otrzymała nagrodę MEiN za wdrożenie oryginalnego osiągnięcia naukowego w postaci projektu „Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie", który dotyczy nauki czytania i pisania dla dzieci. Pani Profesor otrzymała już wcześniej prestiżowe, w tym międzynarodowe wyróżnienia i nagrody za ten innowacyjny projekt, którego istotą jest holistyczne, interdyscyplinarne podejście do nauki czytania i pisania. Projekt nawiązuje do najnowszych osiągnięć psychologii i pedagogiki, z których wynika, że małe dzieci mają ogromny potencjał poznawczy. Uczą się poprzez działanie, ruch, mówienie, a do eksplorowania świata wykorzystują wszystkie zmysły i angażują emocje. W tym unikatowym modelu nauczania dzieci konstruują wiedzę o świecie liter i dźwięków niejako mimochodem, dzięki starannie zaprojektowanym pomocom dydaktycznym, narzędziom kulturowym, które stanowią plansze edukacyjne, drewniane klocki konstrukcyjne, artystyczna książka obrazkowa Picture Book, książka dla nauczycieli, książka dla rodziców oraz pięć rodzajów gier edukacyjnych dostosowanych do tej metody nauczania. Projekt został nagrodzony m.in. Złotym medalem International Invention and Innovation Show Intarg na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG, Nagrodą World Invention Intellectual Property Associations WIIPA oraz otrzymał wyróżnienie w konkursie Książka Roku IBBY (The International Board on Books for Young People) w kategorii graficznej, za książkę M. Wiśniewskiej-Kin i M. Ignerskiej „Zamieniam się w słuch. Opowieści dźwiękiem malowane”, wydanej przez Wydawnictwo UŁ, w Łodzi w 2020 roku. 

Przedstawiciel młodego pokolenia badaczy, Pan Profesor Michał Bijak został nagrodzony w kategorii „działalność organizacyjna” za rozszerzanie współpracy międzynarodowej na rzecz podnoszenia jakości badań naukowych, prac rozwojowych i kształcenia. W 2019 roku stworzył Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ. Pozyskał łącznie 8 projektów międzynarodowych finansowanych przez Komisję Europejską. Co niezwykłe, aż w 4 unijnych projektach Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ jest koordynatorem całego konsorcjum. Obecnie prowadzi m.in. niezwykle ciekawy projekt mający na celu opracowanie systemu bezpieczeństwa na arenach sportowych.  

Polskim badaczom Minister Edukacji i Nauki przyznał łącznie 103 nagrody w pięciu kategoriach: znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz za całokształt dorobku. 

Wszystkim laureatom z Uniwersytetu serdecznie gratulujemy! 

 

Źródło: MEiN  

Redakcja: Centrum Promocji UŁ