Zdolny uczeń – świetny student: drugie spotkanie podsumowujące 4 edycję

Otwarte serce, przenikliwy umysł, niestrudzony zapał… kolejni uczniowie z IV edycji programu UŁ „Zdolny uczeń – świetny student” zaprezentowali swoje projekty. Podczas drugiej części uroczystego podsumowania kilkumiesięcznej pracy pod opieką mentorów UŁ, spotkali się uczniowie realizujący program na Wydziale Chemii UŁ oraz Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

(fot. Maciej Andrzejewski, CP UŁ)

Spotkanie w Sali Senatu UŁ prowadził Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia dr hab. Robert Zakrzewski, prof. UŁ. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Uczelni – p. Anna Felisiak, Dyrektor Centrum Obsługi Studentów i Doktorantów UŁ, uczelniany oraz wydziałowi koordynatorzy programu i opiekunowie merytoryczni uczniów. Nie zabrakło także nauczycieli szkolnych z XV Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza w Łodzi, XXVI Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Łodzi, I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim i VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Łodzi. Obecni byli też rodzice prezentujących swoje osiągnięcia uczniów.

Jako pierwszy wystąpił Kacper Tomaszewski, uczeń VIII LO w Łodzi, wprowadzając nas w świat procesów chemicznych związanych z powstawaniem hydrożelu. Projekt „Synteza i badanie właściwości hydrożelu poli(alkoholu winylowego)” zrealizowany został pod opieką naukową dr Anety Kisielewskiej z Wydziału Chemii UŁ.

Następnie zanurzyliśmy się w bogatej różnorodności otaczającego świata, za sprawą uczniów realizujących swoje projekty na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Ogrom pracy, doświadczeń i obserwacji. Okrzemki, kleszczugowce, obunogi, ćmy i motyle dzienne, pszczoły… od Pacyfiku i Atlantyku przez Brodnicki Park Narodowy aż po nasze rodzime rzeki - Łódkę i Jasieniec. Każdy projekt fascynujący, rzetelnie przygotowany i przedstawiony:

• „Różnorodność i rozmieszczenie skorupiaków z rzędu Tanaidacea w północnym Atlantyku” – projekt Izabeli Żak i Mai Luchowskiej z XXVI LO w Łodzi, zrealizowany pod opieką naukową prof. dr hab. Magdaleny Błażewicz i dr Anny Stępień,
  • „Różnorodność morfologiczna pszczoły miodnej w Polsce” – projekt Weroniki Balcerczak, Marii Stawińskiej i Martyny Trzmielak z XXVI LO w Łodzi, zrealizowany pod naukową opieką dr Piotra Jóźwiaka
  • „Różnorodność gatunkowa bezkręgowców wodnych ujścia rzek Jasieńca oraz Łódki do Neru” projekt Joanny Krajewskiej z XXVI LO w Łodzi, zrealizowany pod opieką naukową dr Piotra Gadawskiego
  • „Fauna motyli nocnych (Heterocera) Brodnickiego Parku Krajobrazowego” – projekt Piotra Łuby i Kacpra Nowaka z XXVI LO w Łodzi, zrealizowany pod opieką naukową dr Mateusza Płóciennika,
  • „Nowy skorupiak obunogi z głębin północno-zachodniego Pacyfiku” – projekt Julii Balcerowskiej z XXVI LO w Łodzi, zrealizowany pod opieką naukową dr hab. Anny Jażdżewskiej,
  • „Kiedy matematyka spotka się z biologią” – projekt Julii Gietner z I LO w Tomaszowie Mazowieckim, zrealizowany pod opieką naukową dr Pauliny Pruszkowskiej-Przybylskiej,
  • „Interakcje motyle - rośliny a wartość przyrodnicza biocenozy” - projekt Amelii Jędrychowicz z I LO w Tomaszowie Mazowieckim oraz Julii Różyckiej z VIII LO w Łodzi, zrealizowany pod opieką naukową dr Mateusza Płóciennika,
  • „Co łączy okrzemki z Alfredem Noblem” – projekt Wiktorii Świątczak z XV LO w Łodzi, zrealizowany pod opieką naukową dr hab. Joanny Żelaznej-Wieczorek, prof. UŁ.

Podczas spotkania wielokrotnie wybrzmiały, jak najbardziej zasłużone, brawa dla prelegentów. Padły także gratulacje i podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w działania związane z programem „Zdolny uczeń – świetny student”, odpowiedzialnych za stworzenie uczniom tak pięknej przestrzeni do realizacji pasji.

O programie
Zdolny uczeń – świetny student to innowacyjny program Uniwersytetu Łódzkiego skierowany do uczniów szkół średnich, głównie z Łodzi i województwa łódzkiego. Realizowany jest od 2017 roku. Jego celem jest poszerzanie pasji i zainteresowań uczniów szkół średnich poprzez ich indywidualne, cykliczne konsultacje z nauczycielami akademickimi UŁ oraz udział w wybranych zajęciach, badaniach i seminariach dla młodych badaczy, prowadzonych na Uczelni. Program umożliwia uczniom korzystanie z wiedzy i doświadczenia pracowników naukowych, którzy inspirują i zachęcają ich do bardziej kreatywnego działania.

Rekrutacja do V edycji projektu Zdolny Uczeń Świetny Student
Serdecznie zapraszamy uczniów szkół średnich - młodych pasjonatów, wykazujących się sprecyzowanymi zainteresowaniami naukowo-badawczymi, uczestników olimpiad przedmiotowych, uczniów uzyskujących wysokie wyniki w nauce, a przede wszystkim uczniów ciekawych otaczającego świata!
Jak się zgłosić? -  informacje znajdują się na stronie: www.uni.lodz.pl/zuss
Można także pisać na adres: zdolnyuczen@uni.lodz.pl.

Wcześniejsze wpisy dotyczące projektu:
Zdolny uczeń - świetny student – podsumowanie IV edycji programu i nabór do kolejnej
Pasja wygrywa z pandemią - Zdolny uczeń - świetny student
Zdolni uczniowie realizują swoje pasje naukowe na UŁ

Materiał: Agnieszka Piestrzeniewicz (uczelniany koordynator programu, Akademickie Centrum Wsparcia UŁ)