KIERUNEK: ETNOLOGIA I ANTROPOLOGIA KULTUROWA

Opis studiów

Studia I stopnia (licencjackie) na kierunku ETNOLOGIA I ANTROPOLOGIA KULTUROWA oferują wiedzę o kulturze i wykształcenie w zakresie podstawowej znajomości i krytycznej analizy zjawisk oraz procesów zachodzących we współczesnym świecie.

Studenci

• poznają osiągnięcia najważniejszych szkół badawczych w etnologii i antropologii kulturowej oraz ich rolę w systemie nauk humanistycznych;
  • dowiadują się o funkcjonowaniu i znaczeniu materialnego, symbolicznego oraz społecznego wymiaru kultury;
  • poznają zróżnicowanie kulturowe i etniczne współczesnego świata;
  • zdobywają wiedzę o przedmiocie zainteresowań i badań antropologii, jak na przykład: tradycje i obrzędowość, rytuały i religia, tożsamość i mniejszości etniczne oraz narodowe, kulturowe krajobrazy miasta i wsi, sztuka ludowa i nieprofesjonalna, folklor i kultura popularna, społeczności lokalne i ich kulturowe dziedzictwo;
  • realizują projekty badawcze, m.in. z zakresu antropologii zaangażowanej i wizualnej;
  • uczą się metod i technik badawczych niezbędnych do projektowania i prowadzenia badań etnograficznych oraz praktycznego zastosowania wiedzy w wybranej sferze działalności kulturowej, społecznej, medialnej.

Specyfika studiów etnologicznych i antropologicznych (ich bezsprzecznie empiryczny charakter) związana jest z funkcjonowaniem zajęć zapewniających studentom możliwość zdobycia i wykorzystania w praktyce umiejętności przydatnych w ich późniejszej pracy zawodowej. Są to m.in.:

• prowadzone przez pracowników akademickich zespołowe wyjazdy na badania terenowe, które polegająna włączeniu studentów w aktualnie realizowane w Instytucie projekty badawcze;
  • studenckie praktyki zawodowe, które studenci odbywają poza uczelnią, w potencjalnych miejscach pracy absolwentów kierunku etnologia i antropologia kulturowa (np. instytucje kultury, organizacje pozarządowe, agencje badawcze).

Zakończeniem tego etapu studiów jest napisanie pracy licencjackiej i złożenie licencjackiego egzaminu, po którym otrzymuje się dyplom licencjata.

Główne przedmioty

• Antropologia w działaniach pomocowych i rozwojowych
  • Antropolog w instytucjach kultury i mediach
  • Antropologia ekologiczna
  • Antropologia miasta
  • Antropologia wsi
  • Antropologia wizualna
  • Antropologia współczesności
  • Folklor i kultura popularna
  • Kultura materialna
  • Metody badań etnograficznych
  • Rytuał – mit – religia
  • Społeczność lokalna – zarządzanie dziedzictwem
  • Społeczności pozaeuropejskie
  • Sztuka ludowa i nieprofesjonalna
  • Tożsamość i mniejszości
  • Współczesne nurty antropologii

Sylwetka absolwenta

Wykształcenie etnologiczne i antropologiczne toruje wiele ścieżek kariery, w których pożądane są kompetencje, umiejętności i wiedza, jakie zdobywają studenci tego kierunku, m.in.: ciekawość świata połączona z profesjonalnym przygotowaniem do jego badania, otwartość wobec nowych sytuacji, dialog, myślenie krytyczne. Losy absolwentów etnologii i antropologii kulturowej to otwarty katalog możliwości uprawiania zawodu antropologa.

Absolwenci znajdują swoje miejsce w:

• instytucjach kultury i oświaty (muzea, skanseny, ośrodki kultury);
  • firmach zajmujących się animacją i zarządzaniem kulturą;
  • samorządach, organizacjach pozarządowych, fundacjach i stowarzyszeniach zajmujących się szeroko rozumianą kulturą;
  • instytucjach naukowych;
  • ośrodkach badania opinii publicznej i rynku;
  • mediach;
  • agencjach reklamowych i strategicznych;
  • działach HR i marketingu;
  • agencjach turystycznych.

Zasady przyjęć

Kategoria przedmiotu Przedmioty
1 maksymalnie jeden (wymagany)