KIERUNEK: HISTORIA SZTUKI

Opis studiów

Studia II stopnia na kierunku HISTORIA SZTUKI pozwalają pogłębić wiedzę na temat historii i znaczenia dzieł sztuki, będących wytworami różnych obszarów kulturowych. Studia poszerzają wiedzę i rozbudowują warsztat historyka sztuki, znawcy kultury i zabytkoznawcy.

Praktyczne umiejętności zawodowe studenci rozwijają wybierając zajęcia specjalizacyjne z zakresu m.in.:

• rzemiosła;
  • designu;
  • mody;
  • rzeczoznawstwa, konserwacji i renowacji architektury;
  • muzealnictwa i organizacji wystaw;
  • dokumentacji i inwentaryzacji dzieł sztuki;
  • krytyki artystycznej i upowszechnianie sztuki;
  • zarządzania dobrami kultury materialnej.

Ze względu na znaczną liczbę zajęć o charakterze fakultatywnym, studenci mają możliwość swobodnego kształtowania swojego programu, dostosowując go do indywidualnych potrzeb i zainteresowań, a także planów zawodowych.

Specjalności

Krytyka artystyczna i upowszechnianie sztuki

Podczas zajęć studenci mają szansę poznać historię i teorie krytyki sztuki oraz współczesne metody wystawiennicze i nowoczesne sposoby upowszechniania dziedzictwa kulturowego publiczności.

Ochrona zabytków i zarządzanie dobrami kultury materialnej. Podczas zajęć studenci zapoznają się z historią i teorią ochrony dziedzictwa kulturowego, jak również gromadzą wiedzę związaną ze współczesnym praktykami konserwatorskimi.

Główne przedmioty

• Dzieje sztuki – moduły fakultatywne
  • Zajęcia specjalizacyjne – moduły fakultatywne
  • Metodologia historii sztuki
  • Seminarium magisterskie
  • Kurs specjalistyczny – projekt
  • Objazd naukowy – ćwiczenia terenowe
  • Praktyka zawodowa
  • Zajęcia w języku obcym
  • Zajęcia z obszaru nauk społecznych
  • Wykład monograficzny

Sylwetka absolwenta

Absolwent otrzymujący dyplom magistra HISTORII SZTUKI, posiada wiedzę z zakresu historii sztuki powszechnej i polskiej od czasów starożytnych po współczesność.

Jest przygotowany do pracy naukowej w:

• szkołach wyższych;
  • placówkach badawczych, muzealnych, konserwatorskich;
  • galeriach antykwarycznych, wystawiających i prowadzących obrót dziełami sztuki;
  • w redakcjach wydawnictw, czasopism oraz placówkach popularyzujących sztukę.

Ukierunkowanie, związane z przyszłym zawodem jest przeprowadzane w ramach zajęć specjalizacyjnych.

Zasady przyjęć

Dla absolwentów studiów licenacjackich kierunku Historia sztuki lub studiów pierwszego stopnia lub magisterskich kierunków z dziedziny nauk humanistycznych, sztuki lub nauk inżynieryjno-technicznych (architektura i urbanistyka).

Na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.

W przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń decydować będzie konkurs dypolomów i średnia ocen z ukończonych studiów.

Co dalej?

Kontakt dla kandydata