Katedra Biotechnologii Molekularnej i Genetyki

Opis zadań

Kierownik: dr hab. Renata Kontek, prof. UŁ

Tematyka badań

Biotechnologia: biotechnologia molekularna, badania biofarmaceutyków, inżynieria genetyczna, produkcja rekombinowanych białek o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwnowotworowych w różnych systemach ekspresyjnych, inżynieria metaboliczna komórek, konstrukcja alternatywnych wektorów do transformacji, transformacja genetyczna.

Genetyka: badania cytotoksyczności związków pochodzenia naturalnego oraz syntetyzowanych de novo o charakterze przeciwnowotworowym, ocena stopnia indukcji apoptozy i nekrozy w komórkach człowieka (model in vitro), starzenie komórkowe, analiza stopnia proliferacji komórek oraz przebiegu cyklu komórkowego, ocena genotoksyczności związków o potencjalnej aktywności przeciwnowotworowej, detekcja białek (western blot), analiza poziomu stresu oksydacyjnego.

Projekty naukowe

• 2015-2019; Opus 10, udział w konsorcjum naukowym w projekcie: „Metabolity wtórne owoców, liści oraz gałązek rokitnika zwyczajnego (Hippophae rhamnoides L. ) jako naturalne substancje bioaktywne”

• 2019 - OPUS „Rola biologicznie aktywnych substancji Paulownia CLON IN VITRO 112 w regulacji procesu metanogenezy i biouwodorowania u zwierząt przeżuwających”

• projekty Miniatura