KIERUNEK: MASTER’S DEGREE IN WOMEN’S AND GENDER STUDIES (GEMMA)

Opis studiów

MASTER’S DEGREE IN WOMEN’S AND GENDER STUDIES (GEMMA) to kierunek łączący wiedzę z zakresu gender studies, nauk o kulturze i religii, nauk o komunikacji społecznej i mediach, filozofii, literaturoznawstwa oraz nauk socjologicznych. Studia oferują uzyskanie kompleksowej wiedzy opartej na solidnej podbudowie teoretycznej oraz biegłej znajomości metod badawczych charakterystycznych dla tych dyscyplin naukowych, które wpisują się w zakres gender studies.
Poszczególne przedmioty w ramach kierunku MASTER’S DEGREE IN WOMEN’S AND GENDER STUDIES (GEMMA) zajmują się polityką równościową i antydyskryminacyjną w różnych kontekstach społeczno-kulturowych, a także przyczynami i skutkami nierówności społecznych (m.in. ekonomicznych) oraz wykluczeniem społecznym ze względu na różne czynniki, takie jak płeć, rasa, etniczność, narodowość, wyznanie, niepełnosprawność, orientacja seksualna itd. Przedmioty dotyczą także takich zagadnień jak międzynarodowa ochrona praw człowieka w różnych kontekstach społeczno-politycznych, w szczególności praw mniejszości, a także analizują zjawiska migracji, uchodźctwa, obywatelskości oraz prawa mniejszości z perspektywy studiów kulturowych, feministycznych i postkolonialnych.

Osobną kwestią podejmowaną w ramach kierunku MASTER’S DEGREE IN WOMEN’S AND GENDER STUDIES (GEMMA) jest znaczenie i rola środków masowego przekazu w kształtowaniu wizerunku wyżej wspomnianych procesów i zjawisk we współczesnym świecie.

GEMMA jest programem studiów magisterskich, które dają możliwość kształcenia się w dwóch uczelniach partnerskich i otrzymania dwóch dyplomów ukończenia studiów, a zatem zdobywanie doświadczenia naukowego w różnych uniwersytetach europejskich specjalizujących się w gender/women’s studies.

Studia płatne. Opłaty za usługi edukacyjne UŁ.

Główne przedmioty

• Feminist Methodologies
  • Feminist Theory
  • Women’s Movements Worldwide
  • Feminist Historiography
  • The Body in the Feminist Theory and Practice
  • Intersectionality and Audience Analysis in Feminis Classroom
  • Gender Representations in Advertising
  • Feminist Literature and Philosophy
  • Human Rights and Gender
  • Men and Masculinities
  • War and Imperialism – Postcolonial and Feminist
  • Perspectives on Nationalism

Sylwetka absolwenta

Zrealizowanie zasadniczych celów kształcenia umożliwia studentkom i studentom kierunku MASTER’S DEGREE IN WOMEN’S AND GENDER STUDIES (GEMMA) osiągnięcie określonych w opisie kierunku kwalifikacji związanych:

• ze znajomością zagadnień i trendów teoretycznych przynależących do dyscypliny wiodącej, dyscyplin uzupełniających i interdyscyplinarnych gender studies, a także zrozumieniem instrumentarium metodologicznego charakterystycznego dla tych obszarów wiedzy (cele 1-4);
  • z praktycznym i samodzielnym posługiwaniem się nabytą wiedzą w rozmaitych sytuacjach społecznych i w relacji do różnych aktorów życia społecznego (cele 5-10);
  • z przyjmowaniem odpowiedzialnych społecznie postaw i inicjowaniem działalności na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, równouprawnienia oraz poszanowania grup mniejszościowych i dyskryminowanych.

Absolwentki i absolwenci studiów II stopnia na kierunku MASTER’S DEGREE IN WOMEN’S AND GENDER STUDIES (GEMMA) mogą kontynuować kształcenie w szkołach doktorskich oraz w ramach studiów podyplomowych, znajdujących się w ofercie zarówno UŁ, jak i innych uczelni wyższych, polskich i zagranicznych.

Zasady przyjęć

Dla absolwentów studiów licencjackich i magisterskich wszystkich kierunków.

* Na rok akademicki 2023/2024 rekrutacja odbywa się poza UŁ (Uniwersytet w Granadzie, Hiszpania).

Co dalej?

Kontakt dla kandydata