Queerowe pomniki w Europie - spotkanie naukowe z dr hab. Katarzyną Wojnicką

Miejsce wydarzenia: Rewolucji 1905 roku 39/Budynek T, 90-214 Łódź
Czas: 08 kwietnia 2024 (poniedziałek) 17:00 - 19:00

Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Instytut Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Fabryka Równości zapraszają na spotkanie naukowe z socjolożką dr hab. Katarzyną Wojnicką z Uniwersytetu w Göteborgu pt. Queerowe pomniki Europy. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 8 kwietnia o 17:00 w sali T401 na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ (ul. Rewolucji 1905 r. nr 41).

Spotkanie poświęcone jest prezentacji wstępnych wyników badania nad queerowymi pomnikami w Europie. Głównym celem badań jest ukazanie wyjątkowego, europejskiego charakteru queerowych pomników rozumianych jako „(…) miejsca dziedzictwa kulturowego oddające cześć mniejszościom płciowym i seksualnym, [które] reprezentują społeczności często pomijane w dominujących narracjach publicznych” (Orangias i in. al. 2018: 705–706). Pomniki te zlokalizowane są w 20 miastach europejskich i odgrywają ważną rolę w upamiętnianiu osób LGBTQIA+. Projekt oparty jest na badaniach etnograficznych realizowanych od 2023 roku. Metodologicznie jest to wielokrotne studium przypadku (Yin 2018), w którym zastosowano kilka jakościowych metod badawczych, takich jak a) mapowanie istniejących pomników queer w Europie, b) obserwacje etnograficzne na miejscu połączone z nieformalnymi wywiadami; c) produkcja i analiza materiałów wizualnych (zdjęcia wybranych zabytków). Aby rzucić światło na naturę współczesnych queerowych pomników w Europie, zastosowane zostało podejście intersekcjonalne (Crenshaw 1998, Hill Collins i Bilge 2016) w celu uchwycenia rozwoju idei dotyczących tego, kto i w jaki sposób ma zostać zapamiętany i reprezentowany w europejskich queerowych pomnikach.

Dr hab. Katarzyna Wojnicka pracuje na Wydziale Socjologii i Nauk o Pracy Uniwersytetu w Göteborgu. Jej główne obszary badań to krytyczne studia nad mężczyznami i męskościami, migracje i ruchy społeczne. Jest jedną z redaktorek naczelnych czasopisma naukowego NORMA: International Journal for Masculinity Studies. Wcześniej pracowała jako postdoc na Uniwersytecie w Göteborgu, Uniwersytecie w Leeds i Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Jej prace opublikowano między innymi w Men and Masculinities, International Journal of Qualitative Methodology, Social Movement Studies, Qualitative Research, Gender, Work and Organisation. Obecnie bierze udział w projektach badawczych dotyczących aktywizmu ojców w Europie, samotnych migrantów, transnarodowego aktywizmu aborcyjnego i europejskich pomników queerowych.

Organizatorzy spotkania: Instytut Socjologii UŁ, Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, oraz Fabryka Równości

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Rewolucji 1905 roku 39/Budynek T, 90-214 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 08 kwietnia 2024 (poniedziałek) 17:00 - 19:00

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND