KIERUNEK: Zintegrowane zarządzanie rozwojem na poziomie lokalnym i regionalnym

O studiach

Program studiów powstał w oparciu o wieloletnie doświadczenia Katedry Zarządzania Miastem i Regionem Uniwersytetu Łódzkiego zgromadzone w ramach realizowanych działań o charakterze badawczym, edukacyjnym, szkoleniowym, doradczym, wdrożeniowym i rozwojowym w obszarze programu studiów. Program łączy w sobie zarówno elementy teoretyczne, jak i praktyczne aspekty zintegrowanego podejścia do zarządzania rozwojem.

Połączenie aspektów teoretycznych z praktycznymi jest istotne nie tylko w obszarze kształtowania praktycznych umiejętności w tym zakresie, ale również wywołania szerszej dyskusji na temat dobrych praktyk zintegrowanego zarządzania rozwojem różnych terytoriów.

Program obejmuje 184 godziny zajęć, przy czym 138 godzin zajęć zostanie zrealizowanych w formie wykładów (w tym konwersatoriów z praktykami), zaś 46 godzin zajęć odbywać się będzie w formie zajęć praktycznych (warsztatów oraz ćwiczeń).

Program składa się z dwóch zasadniczych części:

CZĘŚĆ I

realizowana w pierwszym semestrze w łącznym wymiarze 70 godz., poświęcona teoretycznym podstawom oraz uwarunkowaniom zarządzania rozwojem.

Na tą część składać się będą następujące bloki tematyczne:

1. Teoretyczne podstawy zarządzania rozwojem sustensywnym (E) – 10 godz.
  2. Uwarunkowania i wyzwania współczesnego rozwoju (E) – 14 godz.
  3. Organizacyjno-prawne uwarunkowania zintegrowanego systemu zarządzania rozwojem (E) – 16 godz.
  4. Koncepcje rozwoju miast (E) – 20 godz.
  5. Rewitalizacja i jej znaczenie w zintegrowanym planowaniu rozwoju (E) – 4 godz.
  6. Strategia rozwoju zorientowana na budowanie kapitału terytorialnego (E) – 6 godz.

CZĘŚĆ II

realizowana w drugim semestrze zajęć w łącznym wymiarze 114 godz., poświęcona praktycznym aspektom zintegrowanego podejścia do zarządzania rozwojem. W części tej zrealizowane zostaną następujące bloki tematyczne:

1. Narzędzia zintegrowanego planowania rozwoju - 46 godz. (w tym 26 godz. realizowanych dla całej grupy, 20 godz. realizowanych w dwóch mniejszych grupach przez 2 wykładowców)
  2. Współpraca na rzecz rozwoju (E) – 24 godz.
  3. Finansowe aspekty zarządzania rozwojem (E) – 20 godz.
  4. System realizacji, monitorowania i ewaluacji (E) – 12 godz.
  5. Dobre praktyki zintegrowanego zarządzania rozwojem – 8 godz.
  6. Wyzwania zintegrowanego systemu zarządzania rozwojem – 4 godz.

W ramach zajęć „Narzędzia zintegrowanego planowania rozwoju” (mających charakter warsztatów) słuchacze będą pracowali nad zintegrowanymi strategiami rozwoju dla wybranego obszaru.

Absolwenci studiów uzyskają pogłębioną wiedzę oraz praktyczne umiejętności z zakresu zintegrowanego zarządzania rozwojem.

2 semestry

Kierownik studiów

Sylwetka kandydata

Studia adresowane są do przedstawicieli i urzędników administracji publicznej, w tym w szczególności samorządowców szczebla regionalnego i lokalnego, urbanistów, konsultantów, pracowników trzeciego sektora, jak również absolwentów studiów wyższych planujący zatrudnienie w lokalnych samorządach lub administracji bądź też zainteresowanych zdobyciem lub rozwinięciem wiedzy i umiejętności w tym zakresie.

Słuchaczami studiów mogą być osoby posiadające ukończone studia wyższe na poziomie licencjata lub wyższym dowolnego profilu.

Szczegółowe informacje dostępne pod linkiem:

Zintegrowane zarządzanie rozwojem na poziomie lokalnym i regionalnym

Więcej o UŁ

Kontakt dla kandydata