UNIWERSYTET RÓŻNORODNY
Uniwersytet Różnorodny to Uniwersytet Łódzki otwarty na świat we wszystkich jego pozytywnych odsłonach – zarówno poprzez badania naukowe, pracowników z zagranicy, jak i przyciąganie do Łodzi obywateli innych krajów, którzy dzięki podjęciu studiów na UŁ wzbogacą wielokulturowość naszego społeczeństwa. Tworzymy w Łodzi różnorodną społeczność międzykulturową i pokoleniową, nawiązując do najlepszych tradycji naszego miasta. Budujemy społeczność akademicką na bazie poszanowania tożsamości kulturowej, religijnej, wspólnotowej i wrażliwości społecznej. Celem projektu jest pokazanie potencjału uczelni, która w swej różnorodności (wśród pracowników, studentów i społeczności akademickiej) stanowi jedność i siłę.
KRÓTKA HISTORIA PROJEKTU
W ramach projektu „University Diversity - Uniwersytet Różnorodny” studenci, którzy przyjeżdżają by studiować na UŁ stają się bohaterami wystaw fotografii, spotykają się na warsztatach kulinarnych, oraz biorą udział w spotkaniach, na których poznają polską kulturę i zwyczaje.
Pomysł na akcję, promującą różnorodność wśród społeczności akademickiej, zrodził się latem 2016, pod hasłem Uniwersytetu Różnorodnego spajamy inicjatywy ukazujące zarówno kulturowe, jak i wiekowe oraz płciowe zróżnicowanie naszej społeczności. Działania rozpoczęły się jako inicjatywa realizowana ze studentami zagranicznymi. Każdego roku sesja zdjęciowa, a później wystawa plakatowa angażująca studentów odbywałay się pod innym hasłem. Realizowane w kolejnych latach „Uniwersyteckie Dni Różnorodności” skupiały się na różnych aspektach zarzadzania różnorodnością, w zakresie kultury, płci, wieku czy niepełnosprawności.
Na działania w ramach „University Diversity – Uniwersytet Różnorodny “składają się między innymi:
- sesje fotograficzne i plakatowe
- wydanie cook booka
- uniwersyteckie dni różnorodności
- Akcja „Gość na Gwiazdkę”
DOCENILI NAS
W 2017 r. projekt "University Diversity - Uniwersytet Różnorodny" zajął III miejsce w konkursie na najlepszy uczelniany pomysł marketingowy. Nagroda wręczana jest przez Stowarzyszenie Pracowników Public Relations i Komunikacji Uniwersytetów Europejskich EUPRIO (The Association "European Universities Public Relations and Information Officers").
GOŚĆ NA GWIAZDKĘ
Gość na Gwiazdkę (GnG) to inicjatywa, którą realizujemy w ramach projektu University Diversity polegająca na przyjęciu do swojego domu, w jeden ze świątecznych dni, studenta z zagranicy. Gest ten to nie tylko dobry uczynek, ale i wspaniała okazja do wymienienia się wiedzą: zaprezentowania naszych polskich obyczajów i zapoznania się z tradycjami innych państw.
Projekt jest odpowiedzią na zainteresowanie studentów zagranicznych możliwością udziału w tradycyjnych świętach w Polsce, kiedy wielu z nich w trakcie okresu świątecznego pozostaje w Łodzi.
INTERNATIONAL COOK BOOK
Kolejną aktywnością realizowaną w ramach University Diversity, do której zaprosiliśmy studentów UŁ, był wiosenny International Cook Book UŁ. Uczestniczyło w nim 15 studentów i studentek z UŁ z Armenii, Boliwii, Chin, Francji, Gruzji, Galicji, Hiszpanii, Hondurasu, Indii, Indonezji, Paragwaju, Rumunii, Serbii, Turcji i Ukrainy oraz jedna studentka z Polski.
Każdy z uczestników miał za zadanie opowiedzieć o sezonie wiosennym w swoim kraju, o związanych z nim świętach i tradycjach oraz podać przepis (wegetariański i niewegetariański) na danie główne, deser, zupę czy napój, które zwyczajowo przygotowuje się w jego państwie w tym czasie.
Efektem spotkań i rozmów jest wspólna sesja zdjęciowa oraz unikalny Cook Booka przybliżający tradycje kulinarne, charakterystyczne dla tego okresu, z całego świata.
UNIVERSITY DIVERSITY NA PRZESTRZENI LAT
W 2016 r. przy współpracy z 37 studentami - cudzoziemcami z 29 krajów świata, ale także Polakami z odległych regionów kraju, po raz pierwszy zrealizowaliśmy sesję plakatową przybliżającą ideę różnorodności na Uniwersytecie Łódzkim. Zwieńczeniem prac była ogólnodostępna wystawa plakatów przybliżających sylwetki uczestników zorganizowana w Manufakturze.
Sesja plakatowa dostępna online
Uroczyste otwarcie wystawy (fotorelacja)
Relacja z wystawy na Youtube
Na początku grudnia 2016 r. odbyła się pierwsza odsłona koordynowanej przez BWZ akcji Gość na Gwiazdkę. Chęć udziału wyraziło ok. 50 studentów z zagranicy. Wśród chętnych do przyjęcia gości znaleźli się nie tylko pracownicy, ale też studenci i absolwenci naszej uczelni.
W 2017 r. motywem przewodnim sesji fotograficznej było hasło „Why Łódź?”. Uczestniczący w niej studenci opowiadali o powodach przyjazdu na studia właśnie do Łodzi.
W ramach obchodów 30-lecia Erasmus+ na UŁ zorganizowaliśmy konferencję naukową pt. „Oblicza różnorodności”, podczas której rozmawialiśmy o tym, jak programy wymian studenckich zmieniły uczelnie, rynek pracy i miasta, do których przyjeżdżają obcokrajowcy. Oprócz delegatów z MNiSW oraz FRSE gościliśmy także przedstawicieli Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego. Ponadto aktywny udział wzięli reprezentanci poszukujących absolwentów UŁ pracodawców (firmy Nordea, Rossmann, Philips) oraz działacze sieci studenckiej ESN.
Zainteresowani mogli wziąć również udział w warsztatach komunikacji międzykulturowej: „Cultural Awareness Workshop”. Podczas Corridor Food Festival zaprezentowane zostały regionalne potrawy z różnych krajów.
W kwietniu i w listopadzie 2017 studenci UŁ pochodzący z Afryki dwukrotnie wzięli udział w akcji „Żywa Biblioteka”, mającej na celu przełamanie stereotypów i budowanie wzajemnego zrozumienia wśród osób z odmiennych kręgów w społeczności lokalnej. W ramach wydarzenia „czytelnicy” mieli okazję poznać osobę, reprezentującą jakąś mniejszość społeczną, która wciela się w rolę „książki”. Wydarzenie polegało na indywidualnych, 20-minutowych rozmowach pomiędzy „Książką, a Czytelnikami”, w trakcie których „Książka” przedstawia życie ze swojego punktu widzenia.
W Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową studenci UŁ z zagranicy wzięli udział w marszu Hugs with Flags, organizowanym przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana razem z KobieTy Łódź. Na wspólnym spacerze mieszkańcy miasta – rodowici Łodzianie i cudzoziemcy wspólnie maszerowali ulicą Piotrkowską, pokazując różnorodność miasta.
Hasłem przewodnim III edycji akcji było „Mobility – go ahead!”. 12 par studentów, którzy w ramach wymiany znaleźli się w tych samych państwach: studenci UŁ, którzy w ubiegłych latach wyjechali na wymianę do takich krajów jak Japonia, Czechy, Finlandia czy Turcja; oraz studenci zagraniczni, którzy przyjechali w ramach mobilności na Uniwersytet Łódzki właśnie z tych samych krajów odpowiadali na pytanie – czym dla nich są zagraniczne wyjazdy i co dzięki nim zyskali?
Autorem powstałego z okazji obchodów 20-lecia programu Erasmus w Polsce dzieła jest światowej sławy hiszpański artysta o pseudonimie Okuda. Mural powstał na ścianie X Domu Studenta UŁ „Olimp” (ul. Lumumby 12). Inicjatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie ESN Polska.
W 2019 roku już po raz czwarty BWZ koordynowało akcję „Gość na Gwiazdkę”). Do świątecznych stołów zasiadło z naszymi pracownikami 100 studentów z zagranicy.
W 2020 r. w ramach projektu University Diversity stworzyliśmy przewodnik „Jasna strona życia: czyli jak zachować pogodę ducha?”. Poradnik przygotowaliśmy w dwóch językach z myślą o studentach UŁ, którzy borykali się z trudnymi chwilami wynikającymi z obostrzeń nałożonych w związku z pandemią COVID-19, w trosce o ich zdrowie i bezpieczeństwo.
Niespodziewane i szybkie przejście na nauczanie zdalne było nie tylko dużą zmianą organizacyjną, ale również ogromnym wyzwaniem dla równowagi mentalnej studentów. Niepewność jutra oraz obawa o zdrowie własne oraz bliskich postawiły wszystkich w trudnej sytuacji
Celem poradnika było zarówno przygotowanie studentów na możliwe wyzwania związane z nową rzeczywistością, jak również zebranie w jednym miejscu wszelkich informacji i kontaktów, których mogą potrzebować. Na początku kwietnia przewodnik udostępniliśmy wszystkim studentom poprzez stronę UŁ, portal Facebook oraz wysyłkę mailową. Dodatkowo publikację wysłaliśmy do uczelni partnerskich UŁ, aby więcej osób mogło z niego skorzystać – część porad miała charakter uniwersalny i mógł z nich skorzystać praktycznie każdy.