ANDRZEJ SAPKOWSKI Z TYTUŁM ABSOLWENTA VIP

Autor „Wiedźmina” i najbardziej poczytny żyjący polski pisarz – Andrzej Sapkowski – dołączył do grona Absolwentów VIP Uniwersytetu Łódzkiego.

Pisarz odebrał nominację z rąk Jego Magnificencji Rektora, prof. Antoniego Różalskiego, a symboliczne jabłko wręczył mu Prorektor ds. studenckich UŁ, prof. Tomasz Cieślak. Uroczystość była też okazją do wspomnień i rozmów o twórczości autora – zarówno tej przeszłej, jak i przyszłej, choć ta ostatnia pozostaje owiana tajemnicą.

Andrzej Sapkowski ukończył Uniwersytet Łódzki w latach 60’. Należy do grona pierwszych absolwentów kierunku ekonomia ze specjalizacją Handel zagraniczny. Studia, jak wspomina, do łatwych nie należały, to jednak nadawało im status elitarnych. Znajomość wielu języków oraz delegacje zagraniczne pozwoliły pisarzowi na odkrycie świata literatury zachodniej, w tym oczywiście fantastyki. To dzięki tym podróżom poszerzył swoje horyzonty i poznał bezkresny światy Fantasy. Jak opowiadał, z każdego wyjazdu wracał z walizką pękającą w szwach od ilości książek.

andrzej sapkowski

Sapkowski pisarzem został stosunkowo późno, po czterdziestce. Jako twórca fantasy debiutował w roku 1986 na łamach "Fantastyki" opowiadaniem "Wiedźmin", które zapoczątkowało cykl opowieści o białowłosym pogromcy potworów, Geralcie z Rivii. Saga Sapkowskiego uznawana jest przez krytykę za literacki fenomen lat dziewięćdziesiątych; każdy z jej tomów zajmuje najwyższe miejsca na listach bestsellerów. 

Rutyna - najgorsza choroba pisarzy

- Byłem po długiej przygodzie z „Wiedźminem” i nie chciałem popaść w rutynę, dlatego też postanowiłem stworzyć świat nieco inny, osadzony bardziej na fundamencie historycznym lecz nadal fantastyczny. Tak też rozpoczęła się praca nad Trylogią husycką. Opracowanie tła historycznego do tejże zajęło mi około trzech lat.
Pisarz nie zdradza nad czym pracuje obecnie, uciekając się do tylko sobie znanej anegdoty odpowiada: „piszę coś o parostatku”.

- Mój kolega, pisarz hiszpański, gdy został zapytany przez dziennikarzy o temat swojej najnowszej książki powiedział właśnie, że będzie to „coś o parostatku”. Spytałem go później, o co z tym parostatkiem chodzi, na co on odpowiedział, że to jego tajna broń na złodziejaszków pomysłów. – wyjaśnił Sapkowski.

Serial o światowym zasięgu

Sapkowski zapytany o nowy serial o Wiedźminie produkcji Netflix zdradził, że został poproszony o konsultacje i odwiedził plan filmowy. Serial realizowany w wielkich studiach filmowych na Węgrzech, jest zdaniem autora jedną z lepszych adaptacji sagi o Geralcie z Rivii. Na pytanie o jego stosunek do dotychczasowych adaptacji Wiedźmina, odpowiedział:

- Początkowo cieszyłem się z każdej adaptacji, bo czułem się zauważony i doceniony. Ponad to - miło było odebrać dodatkowe honorarium, wszak pisarze są jedną z najbardziej spauperyzowanych grup zawodowych w tym kraju. Teraz już do szczęścia nie potrzebuję ani jednego, ani drugiego. Zgadzam się na adaptacje i daję swobodę artystyczną innym twórcom. Wychodzę z założenia, że jak się artysta za coś bierze, to wie co robi, dlatego też nie stoję nad czyimś ramieniem i nie pokazuję palcem co powinno być zmienione.

Rozmowę z Andrzejem Sapkowskim prowadzili dr Natalia Lemann i Prorektor ds. studenckich UŁ prof. Tomasz Cieślak (oboje są pracownikami naukowymi Wydziału Filologicznego UŁ). Nagranie z tego spotkania dostępne poniżej. Fotorelacja można obejrzeć tutaj.

Obecnie grono Absolwentów VIP UŁ to już ponad 200 osób. W jego skład wchodzą wybitni wychowankowie - przedstawiciele światów: kultury, nauki, polityki i gospodarki. Poznaj wszystkich Absolwentów VIP.

DEBATA PROFESORA MARKA BELKI I PROFESORA WITOLDA ORŁOWSKIEGO

8 lutego w Pałacu Biedermanna w ramach Gali Absolwenta VIP miała miejsce debata dwóch wybitnych ekonomistów – profesora Marka Belki i profesora Witolda Orłowskiego. Temat – niezwykle aktualny: Światowy kryzysy finansowy po 10 latach. Czy grozi nam nowy wielki krach?

– Jeśli kryzys nastąpi to w gospodarkach rozwijających się np. w Chinach. Ale może czekać nas kryzys nowego rodzaju – w nasze życie wkracza robotyka. Tańsza praca przestaje być powoli gwarancją tego, że jesteśmy konkurencyjni. Robot, który będzie prowadził ciężarówkę będzie tańszy od każdego żywego kierowcy, nie ważne jak mało by zarabiał – mówił prof. W. Orłowski.

– Jeśli Chiny wpadną w kryzys gospodarczy, to strach pomyśleć co stanie się z gospodarką światową. Nie jest to wcale wykluczone. Ktoś obliczył, że na świecie, co roku, powinna pojawiać się gospodarka wielkości Korei Południowej, żeby Chinom wzrastał o 6-8% PKB dzięki eksportowi. To niemożliwe, więc Chińczycy starają się budować ten wzrost dzięki pobudzeniu konsumpcji wewnętrznej i technologii, ale nie jest to proste – wyjaśniał prof. M. Belka.

Zapraszamy do obejrzenia całej debaty:

PANEL DYSKUSYJNY Z UDZIAŁEM PANA PAWŁA EDELMANA

Gośćmi specjalnymi Gali Absolwent VIP UŁ 2020 byli Grażyna Torbicka i Paweł Edelman. W rozmowie z wybitnym polskim operatorem filmowym i jednocześnie Absolwentem VIP UŁ Pawłem Edelmanem, Pani Redaktor Torbicka poruszyła między innymi temat roli edukacji humanistycznej w tworzeniu dobrego kina.

Więcej informacji tutaj.