Wystawa artystycznych dywanów Doroty Banaszek

Miejsce wydarzenia: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź
Czas: 04 lipca 2023 (wtorek) 18:30 - 19 lipca 2023 (środa) 18:00

We wtorek (4 lipca) w uniwersyteckiej galerii Wozownia 11 odbędzie się wernisaż wystawy „Design Śladami Natury”, którą Uniwersytet Łódzki gości w ramach współpracy z Miejską Strefą Kultury w Łodzi i Muzeum Książki Artystycznej . Prace artystki Doroty Banaszek to unikatowe dywany, które ukazują bogactwo możliwości tkackich. Wystawa realizowana jest w ramach 15. Międzynarodowego Pleneru Form z Wikliny i Land Artu: w syngergii z naturą – fraktale, labirynty, spirale. Prace można oglądać do 19 lipca.

Dorota Banaszek jest absolwentką Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni Dywanu i Gobelinu nominowany do nagrody za najlepszy dyplom roku 2003.

Zrealizowała liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą, m.in. wstawę Dywanu i Gobelinu „Salles d’Anchina” w Douai we Francji, V Międzynarodowe Biennale Projektowania Saint-Étienne we Francji, wystawę „Ecoles & Entreprises”, wystawę zbiorową „Splendor Tkaniny” w Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. Laureatka międzynarodowego konkursu „Talente 2002” w Monachium. W 2014 r. jej dywan Osada wyróżniony został w plebiscycie Must Have. Projektuje od 24 lat a od 19 jest związana z firmą Agnella.

Prace artystyki można zobaczyć w jej portfolio online.

W TYM PRACUJĘ, W TYM JESTEM, TO ZNAM

„W tym pracuję, w tym jestem, to znam”, to słowa wypowiedziane przez samą artystkę, które doskonale opisują wystawę DESIGN ŚLADAMI NATURY w ramach 15. Międzynarodowego Pleneru Form z Wikliny i Land Artu: w syngergii z naturą – fraktale, labirynty, spirale.

Ekspozycja przedstawiana jest w dwóch budynkach Galerii Wozownia 11 przy ulicy Skłodowskiej-Curie 11 i można ją podzielić na dwie segmenty. Pierwszy z nich, jak podpowiada sam tytuł wydarzenia, ukazuje więzi z przyrodą. Cykl „Krajobrazy” z 2021 roku, składa się z trzech okrągłych – mimowolnie kojarzących się z Matką Ziemią, planetą – dywanów.

CYKL „KRAJOBRAZY”

Przy ich tworzeniu głównym natchnieniem była natura, a dokładniej parki krajobrazowe. Na pracach możemy rozpoznać Łomżyński Park Krajobrazowym Doliny Narwi, Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej oraz Dolina Rospudy będąca obszarem chronionym na Podlasiu, szczególnie bliskim sercu artystki ze względu na jej pochodzenie. Prace te powstały w okresie zimowym, a na ich wygląd ogromny wpływ miało nie tylko otoczenie natury, ale także najbliżsi artystki – dzięki ich pasji, którą jest paralotniarstwo, mogła zobaczyć zdjęcia parków z lotu ptaka, co stało się inspiracją do stworzenia prac.

Głównym zadaniem, na jakim skupiła się Dorota Banaszek podczas tworzenia unikatowych dywanów jest faktura, pokazanie bogactwa możliwości tkackich, sprzyja temu różnorodna forma przestrzeni zielonych jak i giętkość przepływających przez nie rzek. Sensoryka i struktura dywanów działa niczym zetknięcie z naturą, której brak był szczególnie odczuwalny podczas pandemii. Ten aspekt jest pomostem, który łączy tę część wystawy z jej drugim segmentem, czyli z cyklem składającym się z czterech dywanów pt. „Sejsmogram”, powstałych w 2022 roku podczas pandemii.

CYKL „SEJMSMOGRAM”

Artystka zwraca w cztereach pracach z tego cyklu uwagę na dolegliwości, które miały wpływ zarówno na nią jak i na nas jako społeczeństwo i pozostały również po czasie izolacji. Głównym aspektem, który podkreśla w swoich pracach jest to, iż w czasie pandemii nie ucierpiały tylko ciała osób chorych, ale także psychika wszystkich dotkniętych izolacją.

Dorota Banaszek podejmuje wyzwanie prezentacji swojej interpretacji tego wciąż niejasnego i ciężkiego okresu. Przedstawione na trzech pracach mózg, płuca i serce to organy, które były najbardziej narażone na urazy w czasie epidemii.

Ostatni czwarty dywan pozostał pusty. Czarne tło zachęca do refleksji – każdy z nas się zmienił i inaczej odczuł skutki ciężkiego czasu pandemii. Wyszyty przy prostokątnych krawędziach wzór powtarzający się na każdej z prac jest niczym klatka, zamknięcie. Rama składa się z uzbrojonych postaci, a między nimi ukazana jest niedopowiedziana postać w masce będąca sztandarowym symbolem czasów izolacji.

WYSTAWA W RAMACH FESTIWALU

Dywany Doroty Banaszek zaprezentowane na wystawie DESIGN ŚLADAMI NATURY to ciekawe przedstawienie klasycznej formy, w nowoczesnym i aktualnym ujęciu. Na wystawie prócz wymienionych kolekcji będzie można obejrzeć cykl „Pole” z 2021 roku oraz serię wybranych przez artystkę prac na kalce.

Wernisaż odbędzie się 4 lipca o godz. 18.30 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 11 przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 11 w Łodzi.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Miejska Strefa Kultury w Łodzi. Zadanie jest współfinansowane ze środków Miasta Łodzi.

Tekst: Anna Kidoń
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Miejsce wydarzenia: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 04 lipca 2023 (wtorek) 18:30 - 19 lipca 2023 (środa) 18:00