30 lat niepodległej Ukrainy - momenty zwrotne: wykład dziekański Jacka Kluczkowskiego

Jacek Kluczkowski, polski dyplomata, urzędnik państwowy, dziennikarz, ambasador RP w Ukrainie (2005-2010) oraz w Kazachstanie i Kirgistanie (2011-2015), wygłosi 17 maja wykład pt. "30 lat niepodległej Ukrainy - momenty zwrotne". Wydarzenie odbędzie się w auli C101 na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Początek o godzinie 11.30.

Konspekt:

• Jak to się stało, że Ukraina radziecka stała się niepodległa. Rok 1991 czasem nadziei i złudzeń.
  • Nieudana transformacja gospodarcza, narodziny systemu oligarchicznego (lata 1992-97).
  • Od umowy białowieskiej do aneksji Krymu, czyli od przyjaźni do konfliktu w relacjach ukraińsko - rosyjskich, źródła nieporozumień, najważniejsze punkty krytyczne.
  • Dwa Majdany. Ukraińcy w walce o demokrację i prawo do wyboru europejskiej drogi.
  • Dlaczego doszło do agresji Rosji na Ukrainę? Wojna hybrydowa, aneksja Krymu i oderwanie wschodniej części Donbasu.

Materiał: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Data i godziny wydarzenia: 17 maja 2022 (wtorek) 11:30 - 00:00