Spotkanie o książce Doroty Skotarczak „Bareja. Jego czasy i filmy" i projekcja filmu „Miś”

Stanisława Barei przedstawiać nie trzeba. Jego dorobek filmowy na stałe zapisał się w polskiej kinematografii, a rodzima historia nie raz udowodniła, że oko artysty bardzo trafnie dostrzegało niuanse rzeczywistości. Twórczość oraz czasy reżysera przybliża Dorota Skotarczak, autorka książki „Bareja. Jego czasy i filmy” opublikowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, której premiera odbędzie się 22 czerwca o godzinie 17:00 w Muzeum Kinematografii w Łodzi (Pałac Karola Scheiblera, plac Zwycięstwa 1). Spotkanie jest bezpłatne.

Rozmowę z autorką poprowadzi Jarosław Grzechowiak z Wydziału Filologicznego UŁ. Po rozmowie zostanie wyświetlony na dużym ekranie kinowym film „Miś”.

Stanisława Bareję można uznać chyba za najbardziej konsekwentnego reżysera działającego w okresie PRL. Realizował wyłącznie filmy i seriale należące do gatunków rozrywkowych. Już ta niezwykła konsekwencja jest wystarczającym powodem, aby przyjrzeć się bliżej jego twórczości. Gdyby bowiem żył i tworzył w tym samym okresie historycznym, lecz w jakimś innym zachodnim kraju, nie byłoby niczego dziwnego w tym, że specjalizował się on w kinie rozrywkowym, które w dodatku przynosi zyski. Jednak w PRL niekoniecznie musiało to być najłatwiejsze i oczywiste. Od sztuki i jej twórców wymagano zaangażowania i stosownej powagi. Gatunków rozrywkowych – w filmie, ale również w literaturze – nie ceniono. Jednocześnie nieustannie apelowano i nawoływano do tworzenia socjalistycznej kultury masowej, do produkcji utworów rozrywkowych, które jednak będą wierne ideologicznym pryncypiom. 

Więcej o książce.

grafika

Materiał: Wydawnictwo UŁ

Szczegóły wydarzenia

Data i godziny wydarzenia: 22 czerwca 2022 (środa) 17:00 - 19:00

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND