UniWersum – dzień na temat branży filmowej. Festiwal Kamera Akcja i UŁ

W czwartek (13 października) Uniwersytet Łódzki wraz z Festiwalem Kamera Akcja zapraszają na UniWersum – dzień pełen praktycznej wiedzy na temat branży filmowej. W programie powerspeeche, warsztaty z analizy filmu „Wytwórnia znaczeń” z Dianą Dąbrowską oraz projekcja filmów animacyjnych z Międzynarodowego Konkursu Authors Spotlight. Gratka dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć karierę w świecie filmu.

Festiwal Kamera Akcja został powołany do życia w 2010 roku. Uniwersytet Łódzki jest obecny od początku istnienia Festiwalu, ponieważ stworzyli go studenci i absolwenci Wydziału Filologicznego UŁ. Każdego roku wydarzenie wspiera merytorycznie kadra UŁ. Projekt jest jedynym w Europie festiwalem poświęconym krytyce filmowej.
UniWersum, czyli Dzień z Uniwersytetem Łódzkim, to nie tylko lekcje o tym, jak myśleć krytycznie o filmie. To również zaproszenie do rozpoczęcia przygody z branżą filmową i okazja, by otrzymać odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Jak zrobić film dokumentalny, nie naruszając praw osób filmowanych? 
  • Jakie obowiązki i prawa ma reżyser, a jakie kierownik produkcji? 
  • Czy i w jaki sposób wiedza HR’owa ma wpływ na działania producenta kreatywnego? 
  • Czym jest influencer marketing i jak wykorzystać tą formę promocji w praktyce? 

UniWersum jest wyjątkowym wydarzeniem, które ułatwi rozpoczęcie pracy w branży filmowej. Zaproszeni eksperci przedstawią nowe perspektywy postrzegania przemysłu audiowizualnego – warto je wykorzystać w codziennym działaniu w branży, choćby i na samym początku drogi! Wszystko podane w przystępny i praktyczny sposób.

W programie inspirujące warsztaty analizy filmu „Wytwórnia znaczeń” z Dianą Dąbrowską (13 października, czwartek, godz. 11.00) – laureatką Nagrody PISF w kategorii Krytyka filmowa oraz prowadzącą Accademię Filmu Włoskiego. W trakcie spotkania filmoznawczyni przeanalizuje wiele kultowych tytułów i wskaże, jak ważnym elementem warsztatu krytyka jest umiejętność zagłębiania się w szczegóły. Wraz z zebranymi rozłoży na czynniki pierwsze wszystkie aspekty dzieła filmowego. To pobudzi w nich kreatywne myślenie i pozwoli wyzwolić krytyczne i indywidualne spojrzenie na kinematografię.

Dla tych, którzy chcą zapoznać się z najlepszymi animacjami ze świata filmu, organizatorzy przygotowali równolegle toczący się blok filmów z Międzynarodowego Konkursu Authors Spotlight (13 października, czwartek, godz. 11.00).

I w końcu wiedza o branży audiowizualnej w pigułce, czyli powerspeeche – pełne przydatnych informacji, dynamiczne i zapadające w pamięć wystąpienia zaproszonych gości. Wśród profesjonalistów Krzysztof Kurosz (sędzia i wykładowca akademicki) przyjrzy się zagadnieniu wykorzystywania wizerunku nie tylko w filmach dokumentalnych, ale także produkcjach amatorskich umieszczanych na YouTube. Odpowie na pytania:

  • Gdzie rysuje się granica pomiędzy życiem a fikcją? 
  • Kiedy osoba występująca w dokumencie staj się aktorem?

Zgłębi zagadnienia, które są interesujące zarówno od strony prawnej, jak i praktycznej.

Kolejna mówczyni to Lena Grzesiak, która podczas wystąpienia „Stworzyć dobry zespół to sztuka. O współczesnych trendach w zarządzaniu zasobami ludzkimi” opowie o pracy w skutecznym zespole. 

Badania na temat kompetencji, jakich będziemy potrzebowali w  przyszłości, wskazują od lat, że jedną z nich będzie umiejętność pracy w zespole. Nie jest to zaskakujące, zważywszy, że w ciągu naszego życia jesteśmy członkami różnych zespołów: w życiu prywatnym, w szkole, czy w pracy. Podczas spotkania zastanowimy się, dlaczego jedne zespoły są zgrane i osiągają świetne wyniki, a drugie są dotknięte dysfunkcjami np. kapitanozą? Głównym celem spotkania będzie zachęcenie uczestników do doskonalenia umiejętności pracy w zespole, bo sukces zespołowy może być równie satysfakcjonujący jak indywidualny. 

– tumaczy Lena Grzesiak.

Sesję pełną power speechy zakończy Kinga Stopczyńska – ekspertka związana z PR i marketingiem, która zdradzi, jak powinien wyglądać współcześnie influencer marketing. Jest to istotne zagadnienie, gdyż media społecznościowe w dzisiejszych czasach zdobyły serca internautów i zawładnęły ich wolnym czasem. Internetowi twórcy z czasem zdobyli status gwiazd, wywierając na osoby w każdym wieku niebagatelny wpływ. Dzięki tej rozmowie zebrani przekonają się, że dobrze wykorzystany influencer marketing może stać się podstawową formą promocji waszego produktu czy wydarzenia, docierając do wymarzonego grona odbiorców.

Harmonogram UniWersum / 13 października 2022 r. (czwartek)

  • 11.00 Akcja Edukacja: Wytwórnia znaczeń. Analiza filmu, 90’, warsztaty, prowadząca: Diana Dąbrowska, Kino Szkoły Filmowej, obowiązują zapisy, wstęp wolny
  • 11.00 Międzynarodowy Konkurs Authors Spotlight, blok: animacje, 93’, Kino Kinematograf, wstęp wolny
  • 13.00 UniWersum. Power speeche praktycznej wiedzy, 90’, Kino Szkoły Filmowej, goście: Lena Grzesiak, Kinga Skopczyńska, Krzysztof Kurosz, wstęp wolny

Miejsca festiwalowe:

  • Szkoła Filmowa w Łodzi, ul. Targowa 61/63, Łódź: Kino Z1, Kino Z2
  • Kino Szkoły Filmowej; Kino Kinematograf, Plac Zwycięstwa 1, Łódź

13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2022”. Projekt jest dofinansowany z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. 
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Festiwalu.

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Promocji UŁ)
Tekst źródłowy: Festiwal Kamera Akcja

Szczegóły wydarzenia

Data i godziny wydarzenia: 13 września 2022 (wtorek) 11:00 - 00:00

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND