„UniLodz w detalu #1” – spacer szlakiem detali i rzeźb UŁ z okazji 599. urodzin Łodzi

Miejsce wydarzenia: Matejki 32/38, 90-001 Łódź
Czas: 29 lipca 2022 (piątek) 18:00 - 20:00

W historii rozwoju miast uczelnie zawsze odgrywały znaczącą rolę. Nie inaczej było w przypadku Łodzi, która na zorganizowanie publicznego szkolnictwa wyższego czekała aż do okresu powojennego. W czasie kolejnych dekad pojawiały się coraz to nowe budynki, udogodnienia, a także elementy estetyzujące przestrzeń kampusów. W efekcie każda z łódzkich uczelni może poszczycić się charakterystyczną, rozpoznawalną przestrzenią, w której studenci nie tylko mogą zdobywać wiedzę, ale i relaksować się w niebanalnym otoczeniu. Już 29 lipca zapraszamy na spacer po obiektach, które Łódź zawdzięcza obecności Uniwersytetu Łódzkiego.

Podczas wycieczki "UniLodz w detalu #1" skupimy się na obiektach, które Łódź zawdzięcza obecności Uniwersytetu Łódzkiego we wschodniej części śródmieścia. Trasę zaczniemy od starego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej - dziś pozostającej nieco w cieniu nowszego budynku, swego czasu jednak jednej z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych w kraju budowli w Łodzi.

Obejrzymy nie tylko elewacje, ale i bardzo ciekawe wnętrza BUŁ. Będzie to okazja, by przyjrzeć się dziełom wybitnych kontynuatorów myśli Strzemińskiego i Kobro - pracom Starczewskiego, Szadkowskiego, Fijałkowskiego i Kunki.

Teren przy ul. Matejki to jednak nie tylko budynki, ale i sztuka w przestrzeni publicznej. W dalszej części trasy zapoznamy się z przykładami łódzkich rzeźb plenerowych autorstwa prof. Andrzeja Jocza i jego studentów. Na niewielkiej przestrzeni można ich zobaczyć aż 6, zaś w Parku Matejki czeka na nas jeszcze jedna realizacja, póki co pozostająca bez atrybucji.

Uwieńczeniem spaceru będzie kolejny budynek projektu Edmunda Orlika, znacznie mniej popularny, a nie mniej ciekawy niż BUŁ - dawna siedziba Studium Języka Polskiego dla Obcokrajowców przy ul. Kopcińskiego. Zobaczymy tu rzecz arcyrzadką w Łodzi - sygnaturę architekta, wykutą na artystycznie opracowanej elewacji.

Spacer poprowadzi Maria Nowakowska, mgr historii sztuki i mgr filologii polskiej. Popularyzatorka dziedzictwa architektonicznego, animatorka i aktywistka związana z inicjatywą „Łódzki detal”/"Detal w mieście" realizowaną przy współpracy z Fundacją 2035. Odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotą odznaką za opiekę nad zabytkami (5.06.2020, legitymacja nr 8022).

Zbiórka o godz. 18.00 pod Biblioteką Uniwersytetu Łódzkiego, od strony nowego gmachu. Nie obowiązują zapisy.

Materiał: Łódzki Detal

Miejsce wydarzenia: Matejki 32/38, 90-001 Łódź