„Papierki z cukierków” – film dokumentalny o Zofii Rydet w kinie Charlie

3 grudnia o godz. 18:00 w łódzkim kinie Charlie odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Papierki z cukierków” połączona z dyskusją o monografiach poświęconych twórczości Zofii Rydet. Spotkanie poprowadzi dr Weronika Kobylińska (PWSF,TViT im. L. Schillera w Łodzi, zastępca redaktor naczelnej „Dagerotypu”). Autorami obrazu są profesorowie z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego: Mariusz Gołąb oraz Stefan Czyżewski.

"Papierki z cukierków" to opowieść o fotograficznych podróżach, które złożyły się na dzieło życia Zofii Rydet – cykl kilkudziesięciu tysięcy kadrów zapisu socjologicznego. Ich śladem podążają autorzy filmu, docierając do miejsc i osób fotografowanych przez Rydet. Poświęcona im opowieść, kontynuacja spotkań artystki sprzed kilkudziesięciu lat, przeplata się z wypowiedziami artystów i krytyków.

Ten towarzyszący podjętym poszukiwaniom wielogłos specjalistów oraz mieszkańców podkarpackich, podhalańskich i orawskich wsi staje się zarazem próbą przybliżenia osoby artystki połączoną z rekonstrukcją jej programu artystycznego. Ścieżki tematyczne filmu są wynikiem interdyscyplinarnych prac badawczych opublikowanych w czterech monografiach teoretyków fotografii, historii i socjologii sztuki oraz antropologii kultury. Dyskusja towarzysząca filmowi będzie także okazją do spotkania z autorami książek poświęconych Zofii Rydet wydanych przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Publikacje są wynikiem grantu badawczego pt. Zofia Rydet ‒ Dziedzictwo kulturowe i eksperyment fotograficzny zrealizowanego w Uniwersytecie Łódzkim w latach 2016‒2020, przyznanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki pn. „Rozwój” 2b. Pracami na Uniwersytecie Łódzkim kierowali profesorowie z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego: Mariusz Gołąb oraz Stefan Czyżewski

Plakat zapowiadający wydarzenie

Film został zaprezentowany po raz pierwszy w 2019 r. podczas Fotofestiwalu w Strefie Edukacyjnej Uniwersytetu Łódzkiego w Art_Inkubatorze.

Materiał źródłowy: WF UŁ; redakcja: Centrum Promocji UŁ

Data i godziny wydarzenia: 03 grudnia 2021 (piątek) 18:00 - 22:00