„Kujon” obchodzi 35. urodziny

Miejsce wydarzenia: Północna 47/51, Łódź
Czas: 11 marca 2023 (sobota) 16:00 - 19:00

W sobotę (11 marca) o godz. 16.00 w Teatrze Muzycznym (ul. Północna 47/51) odbędzie się koncert jubileuszowy z okazji 35-lecia działalności artystycznej Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego „Kujon”. W programie znaleźć można m.in. tańce dawnej Łodzi.

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego „Kujon” założono w 1987 r., a jego nazwa nawiązuje do tańca pochodzącego z okolic Łowicza. Grupa prężnie działa od 35 lat i zachwyca swoimi występami publiczność w kraju i za granicą. Jednak „Kujon” to nie tylko próby i występy – to również serdeczne relacje między ludźmi, pasja, przyjaźń i miłość.

REPERTUAR: TAŃCE CENTRALNEJ POLSKI

W repertuarze „Kujona” znajdują się przede wszystkim regionalne tańce z centralnej Polski – Sieradza, Łowicza i Opoczna, a także tańce krakowskie, rzeszowskie, spiskie i lubelskie. Pojawiają się także polonez, mazur i krakowiak. Zespół ma w swoim repertuarze również przyśpiewki z różnych regionów Polski, kolędy, pastorałki i pieśni patriotyczne.

tańcząca para na tle schodów i windyTancerze „Kujona” (fot. Maciej Andrzejewski)

PROGRAM JUBILEUSZU KU PAMIĘCI

Ze względu na niedawną śmierć założycielki i choreografki zespołu Jolanty Dąbrowskiej świętowane zostało przełożone z zeszłego roku na bieżący (2023).

Cały scenariusz przygotowano ku jej pamięci. Wszyscy członkowie wejdą na scenę polonezem, a później zaprezentują znaczącą część swojego repertuaru. Występy zamknie sztandarowa pozycja – „Majówka w Mani-Lesie”, czyli tańce dawnej Łodzi.

wyjaśnia dyrektor artystyczna „Kujona” Marta Papis

para tancerzy patrzy w góręTancerze „Kujona” (fot. Bartosz Kałużny)

WYSTĘPY W KRAJU I ZA GRANICĄ

Zespół wielokrotnie występował w Polsce i za granicą – „Kujon” regularnie pojawia się na scenach krajowych, na przykład podczas dożynek i łódzkich juwenaliów, a także za granicą m.in. w Tajlandii, Turcji, Algierii i Portugalii. Zespół ma na swoim koncie wiele różnych nagród, m.in. zdobyty w 2019 r. Grand Prix VI Kasztelańskich Spotkań Folklorystycznych w Sierpcu oraz I nagrodę X Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „O kujawski wianek” z 2022r.

kolaż ze zdjęć - wirującej tancerki i tancerza w podskokuTancerze „Kujona” (fot. Bartosz Kałużny)

SILNE RELACJE ZGRANEJ DRUŻYNY

W grupie reprezentacyjnej Zespołu jest 20 osób, a w przygotowawczej 25. „Kujony” spędzają razem bardzo dużo czasu – nie tylko na próbach, lecz także w czasie wolnym. Członków Zespołu łączą ciepłe relacje, lubią się nawzajem i dobrze się czują w swoim towarzystwie.

Relacje członków zespołu często przeradzają się w związki czy małżeństwa – obecnie „Kujon” ma na koncie ponad 25 zeswatanych małżeństw.

zauważa Marta Papis.

Dzięki takiej atmosferze w zespole każdy z członków ma „swoje miejsce”, do którego może wracać, co potwierdzają obecne przygotowania do jubileuszu.

Podczas koncertu na scenie będzie można obejrzeć wszystkie pokolenia „Kujona”, które co pięć lat spotykają się we wspólnym koncercie.

podsumowuje dyrektor artystyczna.

wirujące w tańcu paryTancerze „Kujona” (fot. Maciej Andrzejewski​​​​​​​)

CZĘŚĆ I:

Polonez powitalny

• choreografia: Marta Papis
  • wykonanie: grupa reprezentacyjna, absolwenci, oldboye

Przesło lato przesło

• wykonanie: grupa reprezentacyjna, grupa przygotowawcza
  • opracowanie muzyczne: Włodzimierz Jakiel

Od Sieradza płynie rzyka – tańce z okolic Sieradza

• choreografia: Marta Papis
  • opracowanie muzyczne: Stanisław Wojtczak

Opoczyńskie tańcowanie

• opracowanie muzyczne: Włodzimierz Nowak
  • wykonanie: absolwenci

Wszyscy mi sie...

• wykonanie: Pamela Borkowska, Dawid Durka

Od Łowica furman jedzie – tańce z okolic Łowicza

Na polu

• wykonanie: Michał Seliger, Anna Seliger, Kamila Terela, Ewa Marciniak

Hej od Krakowa jadę – krakowiak

• opracowanie muzyczne: Ryszard Kruszyński
  • wykonanie: grupa przygotowawcza, absolwenci

CZĘŚĆ II

Staromieście – tańce i przyśpiewki z okolic Rzeszowa

• wykonanie: oldboye

Tańce Lachów Sądeckich

• wykonanie: absolwenci

Krywań – pieśń góralska

• opracowanie muzyczne: Konrad Sosiński, Ryszard Kruszyński

Tańce i przyśpiewki regionu Spisza

• choreografia: Maria Kuśnierz-Skonieczna

Gdzie sie dwóch bije

• opracowanie muzyczne: Ryszard Kruszyński
  • wykonanie: Dominika Kartasińska, Jarosław Kowara, Adam Jaśkiewicz, Łukasz Frydrych

Majówka w Mani lesie – tańce dawnej Łodzi

• opracowanie muzyczne: Tadeusz Muszyński, Ryszard Kruszyński
  • wykonanie: grupa przygotowawcza, reprezentacyjna, absolwenci, oldboye

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski​​​​​​​, Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Miejsce wydarzenia: Północna 47/51, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 11 marca 2023 (sobota) 16:00 - 19:00