Ewa Pilawska

Dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi, Prezeska Unii Polskich Teatrów

Ewa Pilawska od 1995 roku jest dyrektorką Teatru Powszechnego w Łodzi, dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych oraz Prezeską Unii Polskich Teatrów. 

Teatr Powszechny w Łodzi za jej dyrekcji przeszedł zdecydowaną reformę - zarówno, jeśli idzie o swoją strukturę jak i stronę merytoryczną oraz artystyczną. To dzięki jej staraniom zbudowana została Mała Scena Teatru Powszechnego, o którą Teatr zabiegał przeszło 60 lat. Kiedy w połowie lat dziewięćdziesiątych obejmowała Teatr Powszechny, znajdował się on w kryzysie i groziła mu likwidacja. Dzięki decyzjom Ewy Pilawskiej teatr samodzielnie się zreformował, zyskując jednocześnie wyraźne oblicze artystyczne i pozycję.

Ewa Pilawska (z wykształcenia teatrolożka) stworzyła w Teatrze Powszechnym wiele autorskich inicjatyw, między innymi - uznawany za jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych - Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, jedyny w Polsce i unikatowy w Europie Teatr dla osób niewidomych i słabo widzących, Polskie Centrum Komedii – „laboratorium” komedii, mające na celu zainicjowanie dyskusji o miejscu i randze gatunku we współczesnym świecie. Stworzyła także cykl „Dziecko w sytuacji” - projekt, na który składają się spektakle i warsztaty adresowane do młodzieży. Podejmują między innymi tematy przemocy, hejtu, depresji, inicjacji seksualnej, transpłciowości, samotności czy bezdomności.

Ewa Pilawska hołduje zasadzie „Teatr blisko ludzi”. Jest pomysłodawczynią licznych inicjatyw wychodzących naprzeciw oczekiwaniom publiczności i poszerzających jej dostęp do kultury, np: Spektakl dla bezrobotnych, Spektakl dla emerytów, Spektakl dla studentów. Rewitalizację społeczną postrzega jako misję teatru, która powinna w pierwszej kolejności polegać na zmianie myślenia i obudzenia w człowieku poczucia sprawczości.

Jest laureatką wielu nagród i odznaczeń za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, miedzy innymi Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, Złotego Krzyża Zasługi,  tytułów Łodzianka Roku 2001 i Łodzianin Roku 2017, medalu Pro publico bono im. Sabiny Nowickiej, Złotej Odznaki Honorowej Polskiego Związku Niewidomych za stworzenie pierwszego „Teatru dla osób niewidzących i słabo widzących”, za jego kontynuację i artystyczny rozwój oraz wyróżnienia prezydenta Europejskiej Unii Niewidomych lorda Colina Low za inicjatywę „Teatr Czytany” oraz tytułu „Łodzianin Roku 2017”.
 


Mentor w Projekcie mentorskim: edycja XI, 2023/2024

Miejsce spotkań: w miejscu pracy Mentora

Liczba podopiecznych w tej edycji: 1

Język spotkań: polski

Obszar wsparcia mentee: 

  • umożliwienie poznania teatru nie tylko jako sztuki widowiskowej, ale całej przestrzeni, która składa się na powstanie spektaklu
  • kulisy tworzenia teatru
  • czym jest teatr i jak funkcjonuje
  • specyfika instytucji - teatru
  • przestrzeń merytoryczna
  • możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy poszczególnych działów; zapoznanie z całą "machiną teatralną", która pozwala dowiedzieć się, jak powstaje teatr, który kształtuje osobowość człowieka