WYZWANIA XXI WIEKU

Godło Polski
WYZWANIA XXI WIEKU

WYZWANIA XXI WIEKU

Projekt edukacyjny powstał w reakcji na obserwowane i doświadczane zmiany na Ziemi w wyniku rozwoju współczesnej cywilizacji.  

Treść naukowych raportów dotyczących zmian klimatycznych, analizy psychologiczno-społeczno-ekonomiczne naszego marszu ku globalnej katastrofie oraz całościowe koncepcje odwrócenia negatywnych trendów – to wszystko przebija się do powszechnej świadomości w bardzo powierzchownej formie, serwowanej przez mass-media i Internet. W czasach postępującej dezinformacji, wszechobecnych fake newsów na temat klimatu i ogólnej niechęci do mówienia o zmianach środowiskowych, zmian społeczno-ekonomicznych mamy szczególna rolę w dostarczaniu rzetelnej i kompletnej wiedzy, w obalaniu powstałych mitów i wyjaśnianiu mechanizmu ich tworzenia. 

Zajęcia są bezpłatne i wchodzą w skład ponadprogramowej oferty.

Projekt jest objęty patronatem Rektor UŁ.

CZŁOWIEK, PLANETA, GOSPODARKA

 • Suplementy, antybiotyki, szczepionki - popularne przekonania kontra fakty naukowe
 • Klimat nam się zmienia - mitygacja i adaptacja
 • Ziemia jako błękitna planeta - co to znaczy dla człowieka
 • Czy wiesz ile to naprawdę kosztuje?
 • Oddech Ziemi (prawdy i mity o CO2)
 • Solidarność międzypokoleniowa a bieżące zyski gospodarcze i polityczne
 • Otyłość - epidemia XXI w.
 • Kiedy zasoby naturalne stają się przekleństwem
 • Rolnictwo ekologiczne w UE jako wyzwanie dla zrównoważonej konsumpcji
 • Teorie spiskowe i ich retoryka
 • Po co człowiekowi inne gatunki?
 • Miasto w dobie wyzwań klimatycznych. Greenwashing czy rzeczywiste działania?
 • Na tropach ludzkich stresów
 • Kreskowy kod życia, czyli nowe spojrzenie na różnorodność biologiczną
 • Zielone zarządzanie zasobami ludzkimi - kluczowe narzędzie do wdrożenia zrównoważonego rozwoju we współczesnych przedsiębiorstwach

Przygotowany cykl wykładów realizowany będzie w trzech modułach: Człowiek, Planeta, Gospodarka, swoją tematyką obejmując: 

 • Uświadomienie zmian, które zachodzą na naszych oczach oraz blisko i dalekosiężnych skutków tych zmian;  
 • Uświadomienie jak możemy przeciwstawiać się tym zmianom tu i teraz. Co zależy od naszych zachowań konsumenckich, jaki mamy arsenał zachowań związanych z racjonalnym wykorzystaniem zasobów naturalnych i poszanowaniem środowiska przyrodniczego; 
 • Uświadomienie nowych możliwości w sferze biznesu, możliwości transformacji systemu ekonomicznego. 

MODUŁY

Człowiek w świecie nadmiaru - czyli co za dużo to niezdrowo

Człowiek w XXI wieku musi radzić sobie z wieloma wyzwaniami, które związane są z szybkim tempem życia, narażaniem na stres, koniecznością odnajdywania się w bardzo złożonej rzeczywistości społeczno-gospodarczej.
W ramach modułu Człowiek będziemy podejmować tematy związane z funkcjonowaniem człowieka we współczesnym świecie zarówno na poziomie indywidualnym jak i w sieci relacji.  
Poszukamy odpowiedzi na pytanie co zrobić aby ujarzmić stres, zerwać z fałszywymi przekonaniami o suplementach i szczepionkach a także czynników powodujących plagę otyłości.  
Będziemy dyskutować o teoriach spiskowych oraz o tym dlaczego tak łatwo przychodzi nam kupowanie rzeczy, których nie potrzebujemy i co to oznacza dla środowiska. 

Antropocen – efekt aktywności człowieka

W trakcie serii spotkań odpowiemy sobie na szereg nurtujących nas pytań dotyczących zmian klimatu i wynikających z nich scenariuszy, opowiemy o obserwowanych obecnie zmianach na naszej planecie wywołanych działalnością człowieka.  
Zastanowimy się czym jest ślad węglowy i czy my – konsumenci, możemy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych?  
Podejmiemy wspólnie próbę określenia co to jest bioróżnorodność i czy współczesna cywilizacja może funkcjonować bez niektórych gatunków? Opowiemy czym jest barkodowanie DNA i co kody kreskowe DNA mówią nam o różnorodności życia?  
Zastanowimy się czym tak naprawdę są zasoby naturalne i kiedy ich obfitość staje się zagrożeniem. Dlaczego niektóre kraje wpadają w pułapkę obfitości zasobów naturalnych i czy można takiej sytuacji zapobiec?  
Są to pytania frapujące od kilku dziesięcioleci badaczy z różnych dziedzin nauki – w trakcie spotkań będziemy wspólnie poszukiwać na nie odpowiedzi. 

Środowisko bez gospodarki sobie poradzi, gospodarka bez środowiska nie

Narracja wzrostu gospodarczego i priorytety ekonomiczne giną, szczególnie dziś, w warunkach kurczenia się zasobów i nadprodukcji zanieczyszczeń,  kryzysu klimatycznego oraz pandemii COVID-19. Głębokiego znaczenia nabiera kwestia sprawiedliwości międzypokoleniowej, równości  w dostępie do podstawowych zasobów („czystej” wody i powietrza, terenów zieleni), ubóstwa  energetycznego, generalnie - jakości życia. Jak zatem planować rozwój, aby gospodarka nie była inwazyjna i destrukcyjna, aby ograniczyć jej negatywny wpływ na środowisko w którym żyjemy? 
Jakie instrumenty, bodźce stosować, aby oszczędnie i efektywnie korzystać z zasobów przyrody oraz motywować do proekologicznych zachowań wszystkich użytkowników środowiska? Na te i wiele innych pytań szukać będziemy wspólnie odpowiedzi.  
Prześledzimy wpływ wody na rozwój i upadek cywilizacji oraz dowiemy się jak zarządzać wodą w obliczu globalnych zmian klimatycznych. Przyjrzymy się miastom i mieszkańcom miast, ich aktywności, tej pozytywnej i negatywnej.  
Nie będziemy unikać tematów trudnych takich jak m.in.: dostęp do słodkiej „czystej” wody, liniowy vs cyrkulacyjny model gospodarowania czy miejski greenwasching. 

REJESTRACJA (7 - 20 MARCA 2024 R.)

 

Kolejna edycja projektu rozpoczyna się wykładami 21 marca 2023 roku. Proponujemy w niej 3 moduły:  

 • CZŁOWIEK - Człowiek w świecie nadmiaru - czyli co za dużo to niezdrowo
 • PLANETA - Antropocen – efekt aktywności człowieka
 • GOSPODARKA - Środowisko bez gospodarki sobie poradzi, gospodarka bez środowiska nie

Zapisy niezależne przez USOS od 7 do 20 marca br. W jednym semestrze będzie można zapisać się tylko na jeden moduł. W kolejnych semestrach będzie można wziąć udział w zajęciach z innych modułów. Zajęcia zdalne, zgodnie z harmonogramem (pięć spotkań w czwartki 17.00-19.00, od 21 marca co dwa tygodnie).