Gender studies - wykład o doktorze Henrym Morgentalerze

Z okazji wizyty prof. Christabelle Sethna z Institute of Feminist and Gender Studies, University of Ottawa w Kanadzie, w dniach 25 - 27 kwietnia 2023 odbędą się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ dwa wydarzenia: wykład prof. Sethny oraz panel dyskusyjny. Wydarzenia będą dotyczyć praw reprodukcyjnych i zostaną poprowadzone w języku angielskim.

W ramach wizyty odbędą się dwa wydarzenia w języku angielskim: 

25 kwietnia 2023 | 15.00 | Wykład prof. Christabelle Sethna "Dr. Henry Morgentaler and the Shadow of the Holocaust"

Dr. Christabelle Sethna  jest historyczką i profesorką zwyczajnym w Instytucie Feminizmu i Gender Studies Uniwersytetu w Ottawie. Jej badania koncentrują się wokół kanadyjskiej historii edukacji seksualnej i ruchów pro-choice ze szczególnym uwzględnieniem medycyny, prawa i aktywizmu.

O Wykładzie i o dr Henrym Morgentalerze

Henry (Henoch, Heniek) Morgentaler (1923-2013), urodzony w Łodzi, pierwszy mąż i ojciec dzieci Chavy Rosenfarb. Historia życia Morgentalera to obraz oddania aktywizmowi, ale też życia w cieniu Holokaustu. Henry Morgentaler po wojnie został lekarzem rodzinnym. Z czasem zaangażował się w walkę o prawo kobiet do bezpiecznego usuwania ciąży. Postanowił użyć nieposłuszeństwa obywatelskiego, by zmienić prawo. Jego działania wywoływały kontrowersje nie tylko z tego powodu, że zaopatrywał niezamężne kobiety w pigułki antykoncepcyjne i oficjalnie zakładał kliniki, gdzie kobiety mogły usunąć ciążę, ale sam dokonywał aborcji i publicznie sprzeciwiał się ograniczeniom prawa kobiet do decydowania o swoim ciele. To była wieloletnia głośna medialna kampania. „Zdecydowałem się zaangażować w sprawę, ponieważ dla mnie była to walka o sprawiedliwość” – wyjaśniał po latach.

Pełna biografia Henrego Morgentalera

Współorganizatorami wykładu są: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, Instytut Socjologii i Katedra Socjologii Struktur i Zmian Społecznych UŁ oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Wykład odbędzie się w sali T401. Wykład będzie również transmitowany na MS Teams. Link do spotkania (wymagającego rejestracji): 
Informacja o wydarzeniu na Facebooku. 

27 kwietnia 2023 | 17.00 | Panel dyskusyjny "The interdisciplinarity of reproductive rights and reproductive justice research".

Udział w dyskusji wezmą:
Prof. Christabelle Sethna – Institute of Feminist and Gender Studies, University of Ottawa, Canada

Prof. Atina Krajewska – Birmingham Law School, University of Birmingham, UK
Dr Sydney Calkin – School of Geography, Queen Mary University of London, UK
Dr Agata Chełstowska – Department of Social Anthropology, Institute of Sociology, Jagiellonian University, Cracow, Poland

Moderatorka: dr Krystyna Dzwonkowska-Godula, Department of Sociology of Social Structure and Social Change, University of Lodz, Poland

Spotkanie będzie miało charakter hybrydowy. Stacjonarnie odbędzie się w sali T401. Link do spotkania na MS Teams (wymagającego rejestracji)

Organizatorzy wydarzenia: Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Katedra Socjologii Struktur i Zmian Społecznych UŁ

Informacja o wydarzeniu na Facebooku

 

Materiał: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Katedra Socjologii Struktur i Zmian Społecznych UŁ
Redakcja: Centrum Rozwoju Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ