Nauka inspiruje – dr Agata Zysiak

Związana z Łodzią emocjonalnie i po części zawodowo. Popularyzuje nasze miasto na całym świecie, za sprawą swoich badań, artykułów i książek, w których Łódź często odgrywa ważną rolę. Miała przyjemność pracować na uniwersytetach w Warszawie, Budapeszcie, Wiedniu i Berlinie, a także w USA – w Ann Arbor, Detroit oraz w Instytucie Studiów Zaawansowanych w Princeton. W Łodzi współtworzy od ponad 15 lat Stowarzyszenie Topografie, którego jest założycielką i wieloletnią przewodniczącą. Obecnie na Uniwersytecie Wiedeńskim pracuje nad zrozumieniem powojennej historii Polski pracując nad kategorią socjalistycznego obywatelstwa.

dr Agata Zysiak na tle panoramy dziewiętnastowiecznej Łodzi nadrukowanej na pomarańczowy materiał tekstylny

Dr Agata Zysiak – zajmuje się socjologią historyczną; pracuje na Uniwersytecie Łódzkim i Wiedeńskim, lokalnie popularyzuje historię Łodzi w Stowarzyszeniu Topografie. Autorka nagradzanej książki o socjalistycznym uniwersytecie i powojennym awansie społecznym „Punkty za pochodzenie” (2016), współautorka publikacji „Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000”(2020)

Co zainspirowało Panią do zostania naukowczynią?

Zdziwienie, próba zrozumienia otaczającej mnie rzeczywistości: widocznych sprzeczności, uproszczeń, wyobrażeń o świecie.

Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pani praca?

Moje badania dotyczą historii najnowszej, próbuję zrozumieć naszą niedaleką przeszłość i zaproponować opowieść o niej. Mniej interesują mnie konkretne daty, a bardziej procesy społeczne. To one pomagają nam zrozumieć, w jakim świecie dziś żyjemy - i dlaczego.

Jak Pani rozumie pojęcie: zawód naukowca?

Chciałabym móc odpowiedzieć, że powinna to być zwykła praca, która np. kończy się i nie obowiązuje poza określonymi godzinami. Akademia wiele obiecuje, ale też wiele wymaga: z jednej strony kusi misyjnością, spełnieniem pasji, z drugiej próbuje podporządkować sobie całe życie naukowca - tu praca nigdy się nie kończy. Sztuką jest znalezienie równowagi.

 

Więcej o pracy dr Agaty Zysiak

 

 

Książka "Wielki przemysł, wielka cisza Łódzkie zakłady przemysłowe 1945–2000" w otwartym dostępie na stronie Wydawnictwa Uniwerystetu Łodzkiego - pobierz

Nagroda za książkę o początkach UŁ

Złoty Exlibris dla publikacji o przemysłowej Łodzi

Ziemia nieobiecana (Tygodnik Powszechny)

Dorobek naukowy

ORCID

SCOPUS

WEBOFSCIENCE

 

Materiał źródłowy: dr Agata Zysiak (Katedra Socjologii Wsi i Miasta, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny)

Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.